EKO - Opolszczyzna
EKO - Opolszczyzna

Turystyka - Byczyna

Ścieżka Gołkowice - Kostów | Ścieżka Nasale - Pogorzałka
Koło łowieckie CYRANKA w Kostowie

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Gołkowice - Kostów 
Ścieżka wyznaczona jest w północnej części gminy Byczyna, na długości około 8 km. Czas przejścia około 3 godziny.
Początek ścieżki znajduje się w Gołkowicach na przystanku PKS. Po przejściu 300 metrów dochodzimy do zabytkowego pałacu otoczonego rozległym parkiem, gdzie usytuowany jest pierwszy przystanek wytypowanej ścieżki. W drzewostanie parku dominuje dąb szypułkowy, grab, lipa drobnolistna, klon zwyczajny.
Podczas zapoznawania się z walorami przyrodniczymi parku natkniemy się w jego wschodniej części na romantycznie otoczony metalowym płotkiem i całkowicie zarośnięty bluszczem grobowiec byłych właścicieli pałacyku i parku. Grób ten nadaje temu miejscu niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę.
Po zwiedzaniu parku wracamy na szosę i po przejściu około 200 m dochodzimy do śródpolnych stawów znajdujących się po obu stronach drogi, przy których wytyczono drugi przystanek. Na stawach tych występuje Lemno - Spirodeletum polyrhizae z dwoma gatunkami charakterystycznymi dla tego zespołu: rzęsą drobną i spirodelą wielokorzeniową.
Po zapoznaniu się z florą i fauną tych zbiorników idziemy dalej polną drogą mijając po lewej stronie zabudowania wsi Gołkowice. W połowie wsi warto zboczyć z wyznaczonej ścieżki i zobaczyć z bliska zabytkowy drewniany kościółek.
Po przejściu 2,5 km dochodzimy do rzeki Prosna, która tworzy szereg meandrów i rozlewa się na kilka drobniejszych strumieni, między którymi znajdują się niedostępne wysepki. Tutaj wyznaczony jest kolejny przystanek. Jest on ciekawy ze względu na występowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych. Tereny te porasta łęg jesionowo-olszowy, obejmujący podmokłe lasy z panującą w drzewostanie olszą czarną z domieszką jesionu. W starorzeczach i zakolach spotykamy pod ścisłą ochroną grzybienie białe i grążele żółte. Teren jest również bogaty w liczne gatunki zwierząt.
Idąc dalej dochodzimy do parku poddworskiego, w którym wyznaczono ostatni przystanek. W parku możemy zobaczyć jednego z najgrubszych w Polsce okazów miłorzębu dwuklapowego, drzewa pochodzącego z południowych Chin. Innym drzewem obcego pochodzenia jest korkowiec amurski pochodzący z Chin i Japonii.
Po zwiedzeniu parku udajemy się do stacji PKP, która jest końcowym punktem opisanej ścieżki.
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Nasale - Pogorzałka 
Ścieżka wyznaczona jest w południowo-wschodniej części gminy na długości około 4,5 km. Czas przejścia ok. 1,5 - 2 godzin. Na początek ścieżki przyjęto przystanek PKS w Nasalach. Z przystanku idziemy szosą w kierunku wschodnim kierując się do lasu widocznego na horyzoncie. Po przejściu 1 km zagłębiamy się w las. Rośnie w nim sosna, olszyna, w których dominuje olsza czarna.
Po przejściu około 1 km napotykamy na fragment boru sosnowego. Tutaj wyznaczony jest pierwszy przystanek. Drzewostan tego zbiorowiska leśnego buduje około 90 letnia sosna z niewielką domieszką brzozy brodawkowej oraz pojedynczych okazów dębu szypułkowego. Ozdobą tego lasu są sporadycznie występujące kwitnące kwiaty jastrzębca leśnego i sałatnika leśnego.
Bardziej liczebna gatunkowo jest fauna ptaków. Spotkać tu można kosa, ziębę, sikorę modrą, drozda śpiewaka.
Następnie po przejściu około 500 m wychodzimy z lasu na łąkę. Tutaj wyznaczono drugi przystanek ścieżki. Na tej łące spotkać możemy wiele interesujących gatunków roślin. Są to m.in. ostrożeń błotny, ostrożeń łąkowy, niezapominajka błotna. Z płazów można tutaj spotkać żabę trawną i moczarową.
Po zapoznaniu się florą i fauną idziemy w kierunku starego cmentarza umiejscowionego w Pogorzałce. Tutaj znajduje się sitowie leśne, ostrożeń łąkowy. Spotkać tu można także zaskrońca. Z ptaków występuje trznadel.
W pobliżu jest droga, przy której usytuowany jest przystanek PKS, będący końcowym punktem ścieżki.

Koło łowieckie CYRANKA w Kostowie
Powstało z podziału koła łowieckiego nr 2 - "LEŚNIK" w Kluczborku 25.05.1975 r. W tamtym czasie liczyło 14 myśliwych - założycieli.
Gospodarkę łowiecką rozpoczęto przejmując obwód nr 2. W roku 1980 wydzierżawiono działkę wraz ze zniszczonym budynkiem, który w następnych latach wysiłkiem członków koła został wyremontowany i zaadaptowany na domek myśliwski. Wokół domku i na pozostałej części działki posadzono różne gatunki drzew. Obecnie domek myśliwski z przylegającym do niego terenem stanowi własność koła liczącego 30 członków macierzystych. Wszyscy posiadają uprawnienia selekcjonerskie.
Koło dzierżawi jeden obwód łowiecki o pow. 4 670 ha (w tym 780 ha lasu, 60 ha stawów i 3830 ha użytków rolnych), na którego terenie występują: sarny, dziki, lisy, dzikie kaczki, kuropatwy i bażanty.
W obwodzie znajduje się: 1 magazyno-paśnik, 17 paśników, 35 lizawek, 54 ambony.
Osiągnięciem hodowlanym koła jest przeprowadzenie w 1992 r. restytucji daniela.

Ścieżka Gołkowice - Kostów | Ścieżka Nasale - Pogorzałka
Koło łowieckie CYRANKA w Kostowie

Powrót do strony głównej