Odpady
- Kluczbork
Gospodarka
odpadowa | Gromadzenie odpadów | Emisja
odpadów
Wysypiska odpadów | Gospodarka
odpadami przemysłowymi
Gospodarka odpadowa
Na terenie gminy Kluczbork gospodarka odpadami komunalnymi ma charakter uporządkowany i podlegający pełnej kontroli w całym zakresie obiegu odpadów.
Gospodarowanie odpadami prowadzone jest w imieniu gminy przez trzy jednostki gospodarcze: na terenie miasta Kluczbork odbiór odpadów prowadzi Zakład Wielobranżowy Jana Gierasa oraz Zakład Inkowiec i Sobek, na terenie wsi odbiór odpadów prowadzi Lobbe Opole Sp. z o.o.
Eksploatacja miejsko - gminnego składowiska odpadów komunalnych w miejscowości Gotartów prowadzona jest przez zakład pana Huberta Beiera.
Gromadzenie odpadów
Gromadzenie odpadów komunalnych prowadzone jest przy wykorzystaniu różnych typów kontenerów, obsługujących obszar miasta i gminy. Na terenach miejskich dla obsługi obiektów użyteczności publicznej i obiektów komunalnych stosowane są kontenery typu JKP7.
Obsługa osiedli mieszkaniowych, budownictwo jednorodzinne na obszarze miasta i gminy prowadzone jest przez indywidualne pojemniki odpadowe (l10
l), w które wyposażone są poszczególne gospodarstwa domowe.
Emisja odpadów
Ewidencja odbieranych odpadów na terenie miasta i gminy Kluczbork ustabilizowała się na poziomie ok._46 000
m3 odpadów w 1996 r., 43 800m3 w 1997 r. i ok. 45 000
m3 odpadów w 1998 r. (wszystkie podane wartości określają ilość zdeponowanych na składowisku odpadów w stanie niezagęszczonym).
Wysypiska
odpadów
Odpady po nagromadzeniu i odbiorze składowane są na uruchomionym w 1994 r. centralnym, miejsko - gminnym składowisku odpadów komunalnych na gruntach miejscowości Gotartów.
W chwili obecnej na terenie składowiska funkcjonuje I kwatera na odpady o powierzchni składowania ok. 25 358
m2 i kubaturze_ok. 191 770 m3. Z uwagi na zakupienie i użytkowanie kompaktora do ugniatania odpadów oraz selektywny odzysk części odpadów użytecznych (złom, stłuczka,
szklana, opakowania) poziom nagromadzenia odpadów wg danych gminy i dzierżawcy składowiska wynosi ok. 40% kubatury tj. ok. 75 000
m3
Pozostała kubatura zapewnia możliwość dalszego użytkowania obiektu przy dotychczasowym strumieniu składowanych odpadów i stosowanej technologii jeszcze przez okres ok./7-8 lat.
Dla składowiska postanowieniem Urzędu Rejonowego NZ/124/93 z 19.03.1993 r. ustanowiona została strefa izolacyjna szerokości do 200 m od granic kwatery odpadowej, z przeznaczeniem 10
044 m2 na zieleń rekultywacyjną.
Na terenie składowiska istnieje możliwość realizacji dodatkowej kwatery odpadowej, znacznie przedłużając możliwości eksploatacyjne składowiska.
Gospodarka odpadami
przemysłowymi
Prowadzona jest na podstawie przepisów Ustawy z 27 czerwca 1997 r. o odpadach i nie stanowi przedmiotu odpowiedzialności władz gminy.
Zgodnie z w/w ustawą wytwarzający odpady zaliczane do niebezpiecznych, lub innych, o łącznej ilości powyżej 1000 Mg rocznie wymaga uzyskania zezwolenia starosty na prowadzenie działalności, w wyniku której powstają odpady.
W przypadku ilości odpadów w ilości od l do 1000 Mg, wytwórca obowiązany jest uzgodnić sposób postępowania z odpadami z organem gminy.
Wg danych PIOŚ Opole na terenie miasta i gminy Kluczbork w latach 1996 - 1997 obserwuje się tendencję wzrostu ilości odpadów przemysłowych ogółem oraz ilości odpadów wykorzystanych gospodarczo. Na terenie gminy nie są prowadzone żadne składowiska, na których składowaniu podlegają odpady o charakterze przemysłowym.
Do największych producentów odpadów przemysłowych, w tym niebezpiecznych na terenie miasta i gminy należą: Fabryka Urządzeń i Maszyn FAMAK w Kluczborku i AUBI - Polska Sp. z o.o.
Gospodarka
odpadowa | Gromadzenie odpadów | Emisja
odpadów
Wysypiska odpadów | Gospodarka
odpadami przemysłowymi
|