Badanie wody

Galeria zdjęć miejsc pobrania wody Temperatura, mętność i barwa Zapach, odczyn pH, twardość Chlorki, azotany Siarkowodór

na koniec strony

Badanie wody obejmowało dwie rzeki: Mała Panew i Brynica. Próbki pobrano z trzech miejsc dla Brynicy(Jełowa, Dąbrówka Łubniańska, Brynica) oraz dwóch dla Małej Panwi (Kolanowice i Luboszyce). Badania zostały wykonane 20 i 25 marca 2002 roku w pracowniach Gimnazjum Publicznego w Biadaczu i Szkoły Podstawowej w Łubnianach.

Badania objęły takie oznaczenia jak:

1 Temperatura
2    Mętność
3    Barwa
4    Zapach
5    Odczyn (pH)
6    Twardość
7    Chlorki
8    Azotany (III)
9    Azotany (V)
10    Siarkowodór

na początek strony

Temperatura

Badanie temperatury zostało wykonane na miejscu. Odczytu dokonano o godzinie 800, 1200, 1800. średnia wartość temperatury w Małej Panwi wynosi 5,750C co wskazuje na około 12mg tlenu na litr wody, a w Brynicy 6,450 C. Zawartość tlenu jest bardzo podobna w obu rzekach.
Taka zawartość tlenu świadczy o dobrej jakości wody i dobrych warunkach do życia roślin i zwierząt.

Mętność

Pomiar mętności daje ogólne pojęcie o stopniu zanieczyszczenia wody, ale jest niezbędny przy ocenie wody do picia oraz do celów gospodarczych i przemysłowych. Woda w badanych miejscach jest lekko zmącona więc nie nadaje się do picia i celów gospodarczych.

Barwa

Barwa badanej wody Małej Panwi jest zielonkawa w Luboszycach, a żółtawa w Kolanowicach; dla rzeki Brynica- zielonkawo-brunatna w Dąbrówce Łubniańskiej oraz zielonkawa w pozostałych miejscach pomiaru. Jest to barwa charakterystyczna dla wód naturalnych.

Zapach

W miejscach pomiaru nie stwierdzono żadnego zapachu badanej wody.
 

na początek strony

Odczyn (pH)

Odczyn wód naturalnych waha się w granicach pH 4-9.
Oznaczenie kwasowości wody zostało wykonane za pomocą testu paskowego. Odczyn badanej wody z Małej Panwi i Brynicy jest bardzo zbliżony i wynosi pH = 7.

Twardość

 Twardość wody jest związana z obecnością rozpuszczonych w niej związków wapnia i magnezu.
Twardość badanej wody została oznaczona za pomocą testu paskowego. W Małej Panwi odczytana wartość wynosi poniżej 7d czyli powyżej 70 mg/l tych związków. Jest to woda miękka.
Natomiast dla rzeki Brynicy wartość ta wynosi 7d czyli w badanej próbce znajduje się powyżej 125mg/l związków wapnia i magnezu. Jest to woda średnio twarda.


Chlorki

 Wykrywanie obecności jonów chlorkowych polega na dodaniu do badanej wody  roztworu azotanu (V) srebra. Jest to próba jakościowa.
 W obu próbkach obserwuje się małe zmętnienie roztworu, co świadczy o tym, że stężenie jonów chlorkowych jest niewielkie.

Azotany (III) i azotany (V)

Oznaczenie azotanów (III) i azotanów (V) wykonano za pomocą testu paskowego. Wyniki pomiaru wskazują na ich obecność. Stężenie azotanów (III) wynosi około 2 mg/l. Jednak za pomocą testu nie da się określić dokładniejszej wartości.
Stężenie azotanów (V) wynosi około 0 mg/l co klasyfikuje badaną wodę do I klasy czystości.

na początek strony

Siarkowodór

 To oznaczenie ma na celu wykrycie w badanych próbkach siarkowodoru i siarczków. Jest to próba jakościowa.
Badaną próbkę należy zakwasić, następnie dodaje się kilka kryształków p - amino - N,N - dimetyloaniliny i kilka kropli roztworu chlorku żelaza (III). Badane roztwory nie zmieniły zabarwienia. Nie stwierdzono siarkowodoru i siarczków w badanej wodzie.
 



na początek strony woda strona poprzednia - informacje o wodach w gminie strona następna - zdjęcia zbiorników wodnych strona główna