Porosty (Lichenes) są niezwykłymi organizmami składającymi się z dwóch części: grzyba i glonu. Pozwala im to rosnąć na nagich skałach, drzewach, płotach a nawet na murach domów.
Grzyb dostarcza z podłoża, na którym rośnie, wodę z solami mineralnymi oraz chroni glon przed wysychaniem.Glon, dzięki zdolności do fotosyntezy, produkuje substancje organiczne będące pokarmem dla obydwu organizmów. Porosty pobierają substancje odżywcze prosto z atmosfery, zawarte w pyłach i gazach, a wraz z nimi związki trujące, gromadząc je w sobie.Porosty są organizmami określającymi zanieczyszczenia atmosfery.
Głównymi zanieczyszczeniami powietrza są dwutlenek siarki, produkt spalania węgla, benzyny, ropy. Dwutlenek siarki reaguje z tlenem i przechodzi w trójtlenek siarki a ten w reakcji z wodą tworzy kwas siarkowy(VI), spadając w postaci tzw. kwaśnych deszczów.
Okazuje się, że porosty są wrażliwe na kwaśne deszcze.
Na terenie lasów naszej gminy występują na drzewach Pustułka pęcherzykowata/Hyporgymia psyhodes/ i Złotorost ścienny/Xantthoria parletina/.
Występowanie tego porostu świadczy o tym że stężenie dwutlenku siarki w powietrzu wynosi 170 - 100 mikrogramów na metr sześcienny.

|
 |
Pustułka pęcherzykowata
|
Złotorost ścienny
|