Wyspa Bolko



Wyspa Bolko stanowi największą enklawę zieleni w mieście, dlatego jest określana jako park miejski. Położona jest w południowo-zachodniej części Opola. Zajmuje powierzchnię 120 hektarów.
Niewątpliwą atrakcją Parku wyspy Bolko jest Ogród Zoologiczny, który rozpoczął swoją działalność w 1938r. Na jego terenie eksponowanych jest obecnie 1025 sztuk zwierząt, reprezentujących 162 gatunki ssaków, ptaków i gadów.
Osobliwością przyrodniczą Wyspy jest występowanie chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Część występujących tu roślin znajduje się na ,,Czerwonej liście roślin zagrożonych w województwie opolskim".
Spotkać tu można wiele gatunków drzew liściastych, iglastych i roślin zielnych.
Drzewa i krzewy liściaste:

· grab zwyczajny
· brzoza brodawkowata
· dąb szypułkowy
· dąb czerwony
· robinia akacjowa
· kasztanowiec zwyczajny
· leszczyna
· jaśminowiec wonny
· jesion wyniosły
· klon zwyczajny
· klon jesionolistny
· lipa drobnolistna
· topola czarna
· topola osika
· topola biała
· bez czarny
· olcha czarna
· wierzba wiciowa
· wierzba krucha
· buk zwyczajny

Drzewa iglaste:

· świerk pospolity
· świerk kłujący
· jodła pospolita
· sosna czarna
· sosna wejmutka
· modrzew europejski
· żywotnik wschodni
· daglezja zielona

Rośliny zielne:

· podagrycznik pospolity
· glistnik jaskółcze ziele
· kuklik pospolity
· żywokost lekarski
· zawilec gajowy
· ziarnopłon wiosenny
· złoć żółta
· listera jajowata (chroniony gatunek storczyka)
· czosnek niedzwiedzi
· tojeść rozesłana
· przetacznik ożankowy
· bluszczyk kurdybanek
· wiechlina gajowa
· jaskier ostry
· szczaw zwyczajny
· chaber łąkowy
· przytulia właściwa
· wyka płotowa
· kostrzewa łąkowa
· turzyca owłosiona
· bluszcz pospolity
· trzcina pospolita
· sit rozpierzchły


Wyspa Bolko jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków, gadów i płazów.



Ptaki:

· puszczyk
· kos
· gołąb grzywacz
· słowik rdzawy
· rudzik
· kaczka krzyżówka
· remiz
· kaczka łyska
· zimorodek
· świerszczak
· zięba
· sikora bogatka
· sikora modra
· dzięcioł średni


Płazy:

· żaba trawna
· żaba wodna
· ropucha szara
· ropucha zielona


Gady:

· jaszczurka zwinka
· zaskroniec zwyczajny



MUZEUM WSI OPOLSKIEJ OPOLE- BIERKOWICE


Muzeum Wsi Opolskiej zwane potocznie skansenem jest parkiem etnograficz-nym funkcjonującym na wolnym powietrzu. Głównym jego celem jest ochrona i rozpowszechnienie kultury ludowej Opolszczyzny, a także popularyzacja folklo-ru.Opolski park etnograficzny został udostępniony dla zwiedzających w 1970r. Do-tychczas oddano do zwiedzania 46 odrestaurowanych zabytków, głównie z XVIII i XIX wieku. Obiekty rozmieszczone są w układzie geograficznym nawiązującym do 4 subregionów kulturowych, przy czym najliczniej reprezentowane są regiony: opolski i oleski.
Wśród ekspozycji przeważają obiekty mieszkalne i gospodarcze (chałupy, sto-doły, spichlerze). Uzupełnienie stanowią przykłady techniki wiejskiej (młyn,kuźnia, wiatraki) oraz budynki użyteczności publicznej (kościół, karczma, dom dla ubogich). W muzeum oprócz obiektów budowlanych można także obejrzeć kolekcję przedmiotów zabytkowych charakterystycznych dla gospodarki rolnej, ho-dowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi.
Ekspozycje muzealne wkomponowane są przestrzennie w środowisko przyrod-nicze tworzące typowy krajobraz wiejski. Spacerując alejkami parkowymi można zaobserwować wiele gatunków z krajowej flory i fauny.

Na uwagę zasługuje duża ilość drzew i krzewów, szczególnie liściastych.
W drzewostanie dominują kasztanowce, brzozy, lipy, klony, dzikie róże, liczne drzewa owocowe ( jabłonie, grusze). Na wielu egzemplarzach drzew można za-obserwować pospolitą roślinę półpasożytniczą- jemiołę.

Wolną przestrzeń licznie porasta dzika flora. W okresie letnim można za-obserwować wiele gatunków roślin. Są to między innymi pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, barwinek pospolity, tymotka łąkowa, szczaw zwyczajny, szał-wia łąkowa, perz właściwy, pięciornik kurze ziele, kuklik pospolity, przytulia właściwa i wiele innych.
Między zabytkowymi domostwami zakładane są liczne ogródki. Na grządkach rośnie wiele roślin użytkowych - sałata, cebula, rzodkiewka, fasola, zioła(tymianek, szałwia, mięta).
Na terenie całego parku można spotkać także wiele gatunków zwierząt. Najczęściej spotykane i słyszane są liczne ptaki - kos, wilga, sikora bogatka, sikora modra, zięba i wiele innych.

Niewielkie cieki wodne i ich najbliższe okolice są siedliskiem dla wielu gatunków ryb, płazów i gadów.

Z ryb pływają karpie, karasie i szczupaki. Z płazów występuje tu żaba trawna, żaba wodna, ropucha szara. Z gadów można spotkać jaszczurkę zwinkę i za-skrońca zwyczajnego.

Na obszarze muzeum roślinność zapylana jest przez licznie latające pszczoły, pochodzące z oryginalnej pasieki z końca XIX i początku XX wieku. i początku XX wieku.

Przed 15 kwietnia - przed otwarciem sezonu turystycznego -pracownicy Bier-kowic widują czasami kuraki bażanta, a zdarza się nawet zobaczyć podchodzą-ce sarny.

Muzeum wsi opolskiej jest prężnie działającym ośrodkiem który przybliża nam okolice i czasy naszych rodziców, pokazuje możliwość obcowania i bytowania na co dzień z przyrodą.

Odbywają się tam lekcje dla młodzieży i dzieci z ekologii, pszczelarstwa, plasty-ki. Daje możliwość wypoczynku całym rodzinom i dlatego jest bardzo potrzebne (wręcz konieczne ) przy tak dużej aglomeracji miejskiej jak Opole.

.

wyjście