OPOLE PRZYRODA INFRASTRUKTURA KALENDARZ EKOLOGICZNY







Każdy zakład pracy jest zobligowany odgórnie do takiej pracy by nie szkodzi㠜rodowisku.

Problemochrony œrodowiska w zakładach pracy chcemy przedstawić na przykładzie Elektrowni Opole.


OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ELEKTROWNI


Elektrownia ,,Opole'' jest zlokalizowana w trójkšcie wsi Brzezie, Borki i Dobrzeń Mały, odległoœć 9 km od Opola, przy linii kolejowej Opole- Jelcz -Wrocław łšcznie ze strefš ochronnš zajmuje obszar 470 ha.

Oprócz lokalizacji podstawowej, obiekty technologiczne elektrowni znajdujš się jeszcze w następujšcych miejscach:
- ujęcie wody uzupełniajšcej nad rzekš Mała Panew , w odległoœi 2 km. od terenu podstawowego,
- oczyszczalnia œcieków i stacja elektroenergetyczna 400/110 kW w odległoœci 1 km na południowy - zachód od terenu podstawowego,
- wytwórnia emulgatu i składowisko odpadów paleniskowych w Groszowicach, w odległoœci 17 km. od terenu podstawowego,
Elektrownia ,,Opole" jest elektrowniš cieplnš, blokowa o mocy 2160 MW.
Przewidywana docelowa moc uzyskana zostanie z 6 bloków energetycznych o mocy 360 MW każdy.
Dodatkowo uzyska się około 1000MW mocy cieplnej z 5 i 6 bloku energetycznego, na których będš zainstalowane turbiny ciepłowniczo - kondensacyjne.
Zakłada się dyspozycyjnoœci pełnej mocy elektrowni przez 6500 godzin w roku. W tym czasie roczna produkcja wyniesie :
-14 TWh energii elektrycznej,
-4700TJ energii cieplnej.

Podstawowe wyposażenie technologiczne bloku stanowiš :

- kocioł parowy, przepływowy o wydajnoœci 1150 t/h,
- turbozespół z turbinš 18 K 360 i generatorem GTHW 360 o mocy znamionowej 360 MW.

Na blokach 5 i 6 zainstalowane będš turbiny ciepłownicze 18 K 370 o mocy znamionowej elektrycznej 370 MW. Przy pracy w układzie skojarzonym wytwarzać się będzie 275 MW mocy elektrycznej i 504 MW mocy cieplnej.
Do turbiny dopływać będzie para o ciœnieniu 18,3 MPa i temperaturze 540 stopni Celsjusza. Wprowadzenie mocy elektrycznej do systemu nastšpi poprzez transformatory blokowe o napięciach 22/110 kV, 22/400 kV i rozdzielnie 110 kV i 400 kV zlokalizowane w stacjach elektroenergetycznych ,,Dobrzeń". Energię cieplnš przewiduje się wykorzystać do ogrzewania miasta Opola.
Paliwem spalanym w elektrowni jest węgiel kamienny dowożony kolejš.
Œrednia wartoœć opałowa węgla wynosić będzie 23000 kg/kJ zawartoœć popiołu 17%, a zawartoœć siarki 1%. Dobowe zapotrzebowanie węgla wyniesie ok. 23 tys. ton.
Dla przygotowania mieszanki pyłowo - powietrznej zainstalowano na każdym bloku 6 młynów misowo -rolnych.
Spaliny będš odprowadzane poprzez wysokoprawne elektrofity o skutecznoœci odpylania 99,5 % , następnie przez instalację odsiarczania spalin, o ponad 91,5 % skutecznoœci wyłapywania dwutlenku siarki, do wieloprzewodowego komina, który wyrzuci je na wysokoœć około 700m.
Popiół spod elektrofitów zostanie przetransportowany pneumatycznie , hermetycznš instalacjš do 6 zbiorników retencyjnych. Stamtšd również hermetycznie, wagonami przystosowanymi do pneumatycznego załadunku, będzie transportowany do wytwórni emulgatu przy składowisku w Groszowicach. Samozespalajšcym się emulgatem wypełniane będzie wyrobisko pomarglowe.
Żużel spod kotłów odprowadzany hydraulicznie do osadników, po odsšczeniu, przewożony będzie wagonami do wytwórni emulgatu i składowany razem z emulgatem. Dobowy wypad popiołu i żużla wyniesie 4000 ton.
Produktem odsiarczania spalin metodš mokrš jest gips.
W mokrej technologii odsiarczania będzie się zużywać dziennie okolo 800 ton kamienia wapiennego i produkować prawie 1300 ton gipsu.
Wszystkie główne obiegi technologiczne, w których czynnikiem roboczym jest para lub woda, zostały zaprojektowane w układach zamkniętych w celu zminimalizowania strat wody


. Główni odbiorcy wody to instalacje:

- zdekarbonizowanej wody chłodzšcej ,
- zdemineralizowanej wody kotłowej,
- odsiarczania.

Razem na uzupełnienie strat w obiegach potrzeba około 6,5 tys. m szeœciennych/h wody. Œcieki z elektrowni oczyszczane w chemicznej i biologicznej oczyszczalni zrzucone będš do rzeki Odry.

Elektrownia jest zaprojektowana oprzyrzšdowana z założeniem prowadzenia przez załogę samodzielnie obsługi i remontów urzšdzeń.
Dla pracowników przygotowane sš zaplecza sanitarne, stołówka, bufety, ambulatorium służby zdrowia i parking. Pracownicy wraz z rodzinami mogš wypoczywać w letnich oœrodkach wypoczynkowych.


Elektrownia stwarza również szansę dla innych firm i inwestorów.

Dla chętnych inwestorów branży rybnej, instalacje gospodarki wodnej przygotowane sš do ogrzewania oœrodka intensywnej hodowli ryb ciepłem strat, pod który zlokalizowano tereny za chłodniami kominowymi. Również od strony południowo- wschodniej zarezerwowane sš tereny dla potencjalnych inwestorów branży budowlanej , z przeznaczeniem pod budowę fabryki prefabrykatów, wykorzystujšcej popiół i gips z elektrowni. Zaplecza inwestycyjne zlokalizowane na północnej stronie budowy majš wszystkie niezbędne czynniki energetyczne i warunki komunikacyjne do prowadzenia usługowo- produkcyjnej działalnoœci. Plany przewidujš zainteresować tymi obiektami firmy, które chętnie będš œciœle współpracować z elektrowniš przy jej eksploatacji.



PARAMETRY TECHNICZNO- EKONOMICZNE ELEKTROWNI ,,OPOLE"
CZAS ZAINSTALOWANIA 2160mw (6*360mw)
CZAS WYKORZYSTANIA MOCY ZAINSTALOWANEJ 6500/H NA ROK
ROCZNA PRODUKCJA ENERGII ELEKTRYCZNEJ 14 MLD KwH
ROCZNA PRODUKCJA ENERGII CIEPLNEJ 4700tj
ZUŻYCIE PALIWA UMOWNEGO 273,8 tj
WARTOŒĆ OPAŁOWA WĘGLA KAMIENNEGO 21000- 25000 kj/kg


AUTORZY:
RAFAŁ GRZYWA
ANNA PRESIA
MARCIN SALWA SEBASTIAN SPIERAWKA JOLANTA WYSTRACH
ZUZANNA ZIMOLONG

UCZNOIOWIE KL.IV ,,D"



Ochrona œrodowiska



Elektrownia "Opole" stała się pierwszym obiektem w polskiej energetyce zawodowej w pełni odpowiadajšcym standardom ochrony œrodowiska obowišzujšcym w Unii Europejskiej.

Zastosowano w niej urzšdzenia o najwyższym stopniu wykorzystania nieodnawialnych zasobów przyrody i najniższych wskaŸnikach emisji zanieczyszczeń

Ochrona powietrza to zainstalowanie na każdym bloku
-- instalacji odsiarczania spalin metodš mokrš wapienno-gipsowš o . skutecznoœci odsiarczania 95% (przy gwarantowanej 92%),
--instalacji odpylania spalin - elektrofiltry dwu-sekcyjne, trzystrefowe, o osišgalnej skutecznoœci odpylania 99,8% (przy gwarantowanej 99,5%),
--urzšdzenia do redukcji tlenków azotu w procesie spalania poprzez: zastosowanie niskoemisyjnych palników,
--obniżenie nadmiaru powietrza w procesie spalania,
--zróżnicowanie doprowadzania pyłu węgla do dysz palnika.
Łšczny stopień redukcji emisji tlenków azotu w stosunku do typowych kotłów pyłowych z suchym odprowadzaniem żużla wynosi około 50%.


Wprowadzono hermetyzację wszystkich procesów technologicznych, a w szczególnoœci z rozładunku i transportu węgla, sorbentu oraz odpadów paleniskowych.
Wywóz popiołu oraz dostarczanie sorbentów odbywa się w wagonach cysternach.


Ochrona wód powierzchniowych to minimalizacja zużycia wód powierzchniowych poprzez kompleks oczyszczalni œcieków:

chemiczna oczyszczalnia œcieków
(z procesem odsiarczania spalin, wraz z modułem stršcania metali ciężkich,)
(z neutralizacjš œcieków agresywnych , takich jak z procesów trawienia kotłów czy regeneracji złóż jonowymiennych,)
ˇ oczyszczalnia biologiczno-mechaniczna œcieków sanitarnych,
ˇ oczyszczalnia mechaniczno-chemiczna œcieków przemysłowo-deszczowych,
ˇ kompostownia osadów.

Ochrona wód podziemnych to zabezpieczenie przed skażeniem wyciekami z obiektów stanowišcych teoretycznie największe Ÿródła zagrożeń,
zabezpieczeń biernych --szczelne misy betonowe, umożliwiajšce zatrzymanie całego zapasu np. oleju w wypadku jakiegokolwiek uszkodzenia.
zbiorników olejowych,
zbiorników chemikaliów,
placów składowych węgla
zbiornika i pola osadczego żużla


poprzez rowy opaskowe do których spływajš wody deszczowe po powierzchni składów węgla poprzez umieszczenie zbiorników i pola osadczego żużla sš w szczelnych, betonowych budowlach, z których nie ma możliwoœci przesšczania się wód do ziemi. Zgodnie z projektem, podłoże składowiska żużla zostało utwardzone warstwš betonu, uszczelnione foliš i zdrenowane oraz wyprofilowane ze spadkiem do kanału opasujšcego.


Ochrona przed hałasem to program redukcji hałasu poprzez dobór urzšdzeń o niskiej emisji hałasu do œrodowiska, budowę osłon przeciwhałasowych i tłumików hałasu, oraz izolację przestrzennš obiektu.
Pozostałe przedsięwzięcia


Do œrodków prewencyjnych należy również automatyczny monitoring emisji zanieczyszczeń do powietrza i wód powierzchniowych składajšcy się z systemów:
o automatycznych pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.

System tworzš: analizatory stężeń

dwutlenku siarki
tlenków azotu,
pyłu,
tlenku węgla,
tlenu,
ultradŸwiękowy miernik prędkoœci spalin,
mierniki temperatury i ciœnienia
komputer przetwarzajšcy i archiwizujšcy wielkoœci pomiarowe.

Na każdym z przewodów spalinowych komina jest odrębny układ pomiarowy, o automatycznych pomiarów iloœci pobieranej wody powierzchniowej i podziemnej oraz iloœci i parametrów zrzucanych œcieków,
o badań hydrogeologicznych wokół składowiska odpadów paleniskowych Groszowice. Zgodnie z zatwierdzonym programem, zbudowany został system 7 hydrowęzłów umożliwiajšcy pobór i badanie jakoœci wód podziemnych z poziomów wodonoœnych cenomanu i turonu.

Wszystkie odpady paleniskowe wykorzystywane sš gospodarczo:

w produkcji materiałów budowlanych (żużel, popiół i wypady młynowe),
w drogownictwie oraz
w robotach ziemnych przy rekultywacji składowisk odpadów komunalnych (żużel).
Gips wykorzystywany jest do produkcji płyt kartonowo-gipsowych w wytwórni firmy NORGIPS. Popiół, dzięki swym właœciwoœciom, jest znakomitym surowcem do produkcji betonów komórkowych i nawet eksportowany jest do Niemiec.

Osady z mechaniczno-chemicznej oczyszczalni œcieków znalazły zastosowanie w produkcji cementu,
natomiast z biologicznej w produkcji kompostu dla potrzeb pielęgnacji terenów zielonych.

Zużyte oleje kierowane sš do rafinerii,
złom i makulatura odstawiane sš jako surowce wtórne,
a odpady niebezpieczne, takie jak zużyte baterie, lampy rtęciowe œwietlówki itp. Kierowane sš do utylizacji w wyspecjalizowanych firmach.


Uruchomienie elektrowni nie spowodowało wzrostu zanieczyszczeń powietrza ani wód w Odrze.


Przygotowane
na podstawie
ABC
Elektrowni
"Opole" SA


wyjœcie