Zobacz -Galeria zdjęć
Opole, maj-2002
MIEJSKA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW W OPOLU
Poniższy tekst jest pierwszym przybliżeniem (w sposób bardzo uproszczony-bez zagłębiania się w szczegóły technologiczne)zasady działania miejskiej oczyszczalni ścieków w Opolu tak, żeby zrozumieć jakim jest ona ważnym i koniecznym elementem użytkowania naturalnych zasobów przyrody.
Miasto wielkości Opola (-żadne miasto-) nie może funkcjonować bez oczyszczalni ścieków i by docenić trud i pracę ludzi tam pracujących zamieszczamy kilka słów o niej.
Na terenie miasta Opola eksploatowane jest 145,2 km sieci kanalizacyjnej, w tym 30,9 km kanalizacji ogólnospławnej.
Ścieki z terenów niżej położonych przetłaczane są za pomocą pięciu przepompowni do kolektorów głównych, a następnie doprowadzane do mechaniczno-biologicznej oczyszczalni.
Oczyszczalnia ścieków wybudowana w roku 1908, a złożona z:
· piaskownika,
· osadników poziomych,
· przepompowni osadu
· oraz poletek osadu
została wyłączona z eksploatacji w roku 1975.
Oczyszczalnia modernizowana w latach 1974-1978 była oparta na
wysokoobciążonym osadzie czynnym z produkcją biogazu od 1997r. i wykorzystywaniem go do celów ogrzewczych, produkcją energii elektrycznej na agregatach prądotwórczych napędzanych biogazem.
W chwili obecnej kończą się prace mające na celu rozbudowę i modernizację oczyszczalni, tak aby spełniała ona wymogi, dotyczące redukcji związków biogennych oraz zwiększenie przepustowości do ilości ścieków zakładanej na rok 2030 tj. 69 000m3.
Oczyszczalnia ścieków w Opolu zaprojektowana została dla oczyszczania ścieków komunalnych z terenu zlewni obejmującego 225.000 RLM., oraz dobowego dopływu ścieków 45.000 m3/d.
Dla zagwarantowania wysokoefektywnego oczyszczania ścieków zastosowano sprawdzoną technologię: symultaniczną nitryfikację/denitryfikację według procesu SymBioTM, jak również biologiczną redukcję fosforu.
Po modernizacji oczyszczalni spełni ona wymogi pozwolenia wodno-prawnego wydanego 19 lutego 1999r., a mianowicie: odprowadzenie ścieków oczyszczonych do rzeki Odry.
Oczyszczalnia ścieków w Opolu jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną, w której wykorzystuje się procesy cedzenia (kraty), sedymentacji (osadniki i piaskowniki) oraz procesy biologiczne mające na celu oczyszczanie ścieków i unieszkodliwiania osadów.
....
Ścieki dopływające do oczyszczalni ścieków Opole przepływają najpierw przez istniejący przelew. Normalny strumień ścieków (również przy pogodzie deszczowej) przepływa przez dwuciągową instalację krat, gdzie następuje cedzenie.
Część ścieków w ilości przewyższającej podany dopływ ścieków przy pogodzie deszczowej zrzucana jest do zbiornika retencyjnego. Zbiornik ten wyposażony jest w trzy pompy zatapialne podające ścieki po unormalizowaniu dopływu z powrotem do przewodów dopływowych.
Część ścieków, dowożona wozami asenizacyjnymi, z nieskanalizowanych obszarów miasta i okolicznych miejscowości, wprowadzana jest na początek układu przed kraty mechaniczne poprzez automatyczną stację zlewczą.
....
Cedzenie
Jako proces mechanicznego oczyszczania ścieków polega na zatrzymaniu na kratach i sitach zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Zanieczyszczenia zatrzymywane na kratach noszą nazwę skratki. Proces ten odbywa się za pomocą odpowiednich krat.
....
Ścieki oczyszczone wstępnie w instalacji krat mechanicznych przepływają grawitacyjnie kanałem dopływowym do piaskowników, gdzie następuje wydzielenie piasku ze ścieków w procesie sedymentacji.
....
Proces ten wykorzystujący opadanie cząstek ziarnistych lub kłaczkowatych odbywa się w piaskownikach i osadnikach.
....
Po piaskowniku ścieki przepływają kanałem dopływowym do pompowni dosyłowej, wyposażonej w cztery pompy zatapialne, tłoczące ścieki do osadnika wstępnego,
..urządzenia służącego do zatrzymywania zawiesin naturalnych oraz sztucznie wytworzonych w procesie koagulacji lub chemicznego strącania.
....
Krata mechaniczna, piaskownik i osadnik wstępny stanowią mechaniczną część oczyszczalni ścieków. Zachodzi w niej proces cedzenia, sedymentacji oraz flotacji.
....
Oczyszczanie biologiczne
Biologiczne oczyszczanie ścieków polega na zmniejszeniu stężenia związków organicznych (węgla) i biogennych (azotu i fosforu) obecnych w ściekach, przy pomocy bakterii i mikroorganizmów tzw. osadu czynnego.
Usuwanie fosforu osiąga się poprzez wykorzystanie zjawiska zwiększonego wbudowywania przez bakterie fosforu w biomasę, która jest usuwana z układu, a także strącanie chemiczne.
Usuwanie węgla osiąga się poprzez przekształcenie związków organicznych w biomasę, którą usuwa się z układu.
Usuwanie azotu osiąga się poprzez:
· utlenianie nieorganicznych związków amonowych i azotynów w azotany tj. nitryfikację
· rozkład azotanów w fazę gazową tj. denitryfikację.
.....
Zagęszczony osad nadmierny tłoczony jest wraz z osadem wstępnym przez wymienniki ciepła do zamkniętych wydzielonych komór fermentacji.
....
Stabilizacja metanowa osadu
Proces beztlenowej stabilizacji osadu jest prowadzony w dwóch zamkniętych wydzielonych komorach fermentacji (WKFz).
....
Produktem końcowym fermentacji metanowej jest gaz fermentacyjny,
....
Biogaz powstały w zamkniętych wydzielonych komorach fermentacji, po oczyszczeniu magazynowany jest w zbiorniku gazu. Gaz ten zawiera w 65% metan.
Z otrzymanego gazu można uzyskać energię wynoszącą 9364 kWh/d. Odpowiada to energii elektrycznej około 390 kW. Ponadto jest energia cieplna w ilości około 700 kW, wykorzystywana głównie do ogrzewania wnętrz komór fermentacji. Niezbędne do produkcji energii elektrycznej w ilości 390 kW generatory gazowe znajdują się na terenie oczyszczalni.
....
....
WNIOSKI:
Oszczędność, ochrona i poszanowanie wody jest jednym z głównych wyzwań cywilizacji i miernikiem naszej kultury obcowania i użytkowania naturalnych zasobów przyrody.
Miejska oczyszczalnia ścieków w Opolu po modernizacji spełnia najsurowsze wymogi dotyczące ochrony środowiska, w zakresie gospodarki wodnej. Oczyszczalnia również w maksymalnym stopniu wykorzystuje wytworzone tam media, jak: biogaz, energię elektryczną oraz cieplną.
Woda jest "towarem" który kosztuje, dlatego należy ją oszczędzać-dla potomnych i własnych kieszeni.
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu przyczyni się do znacznego ograniczenia eutrofizacji rzeki Odry oraz poprawy stanu środowiska naturalnego.
Powyższe informacje są zaczerpnięte
z pracy dyplomowej
PRZEBIEG PROCESÓW
TECHNOLOGICZNYCH
NA MIEJSKIEJ
OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
W OPOLU
Pracę wykonali
Grzegorz Sabura
Piotr Adamczyk
pod kierunkiem
mgr Bożeny Pokorskiej
w Zespole Szkół Zawodowych
im. St. Staszica
w Opolu
przytoczyła fragmenty
Ilona O.
Zamieszczone zdjęcia
pochodzą z pracy dyplomowej
i strony internetowej miasta Opola.