Przedstawiamy kilka faktów historycznych dotyczących wiosek leżących na terenie naszej gminy.

Bierawa - Stare Koźle - Dziergowice

BIERAWA

Nazwa Bierawa pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z dnia 31 października 1308r., w którym książę Kaźko Bytomski przenosi majątek na prawo niemieckie. Wraz z Piastami Śląskimi przechodzi ona we władanie Czech, a następnie Habsburgów austriackich. W 1614r.wybudowano murowany kościół, który był ośrodkiem kultu protestantów. W 1774 r. majątek zakupiła hrabina Amalia von Hoym i wcieliła go do ziem rodziny Sławięcickich. Właścicielami wsi są Pruszkowscy, von Resewitz i von Hohenlohe. Podczas III powstania śląskiego, w maju 1921r. dochodzi tu do zwycięskiej walki powstańców z Niemcami. Po podziale Górnego Śląska wieś znajduje się w państwie niemieckim. Zamieszkuje tu większość Polaków, którzy mają tu swój chór i koło Związku Polaków w Niemczech. Podczas II wojny światowej w 1944r. rejon Bierawy był narażony na ataki bombowe aliantów. W styczniu 1945r. wieś zostaje zajęta przez Armię Czerwoną. Po II wojnie światowej Bierawa należy najpierw do województwa śląsko - dąbrowskiego, a od 1950r. do województwa opolskiego.

STARE KOŹLE

Historia Starego Koźla sięga epoki neolitu. Na jej terenie znaleziono obrobione ludzką ręką kamienne narzędzia do użytku domowego (z około 1700 r.p.n.e.). Znaleziono również monety rzymskie z IV i V wieku n.e. Znalezisko świadzczy o przebieganiu tędy szlaku bursztynowego i handlowego Lipsk-Wrocław-Kraków. Pierwsza wzmianka o Starym Koźlu pochodzi z 27 maja 1223r. Biskup Lorenz z Wrocławia przekazuje pod czeskie władanie kościoł starokozielski. Od tego czasu mieszkańcy muszą płacić dziesięcinę w postaci miodu lipowego. W roku 1418 parafia zostaje przepisana do Archiprezbiteriatu Koźle, natomiast wieś podlega pod dobra Sławięcic. W latach 1806-08 urzędnik z Bierawy Augustini buduje nowy kościół w miejscu, w którym stoi on do dnia dzisiejszego. Patronem kościoła zostaje św. Jan Nepomucen, który jest patronem chroniącym od powodzi. Udokumentowaniem udziału mieszkańców Starego Koźla w I wojnie światowej jest tablica pamiątkowa 84 poległych, która znajduje się na ścianie frontowej kościoła.

 

DZIERGOWICE

Najstarsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1274r., kiedy to książę Władysław Opolski przepisuje swoje dobra na prawo niemieckie. Około roku 1571 Piotr Dluhomil kupuje Dziergowice i przekazuje swojej siostrze. Są jej własnością do roku 1604. Następnymi właścicielami są: w latach 1604-1644 rodzina hrabiego Oppersdorf, w latach 1644-1834 von Gaschin, później wieś przechodzi w ręce rodziny von Sprinzenstein i von Reibnitz. W 1610 roku wybudowano drewniany kościół p.w. św. Anny. W latach 1903-1906 ten kościół rozebrano i na jego miejscu wybudowano nowy w stylu neogotyckim. Mieszkańcy Dziergowic brali czynny udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich, dlatego też tutaj znajduje się Pomnik Powstańców Śląskich.

 

 

 

 

Kościół p.w. św. Anny

w Dziergowicach

   

Pomnik Powstańców Śląskich

w Dziergowicach

powrót do strony głównej:

powrót do strony głównej