powrót

4 stycznia 2001 r. w Publicznym Gimnazjum Nr 2 w Brzegu odbył się Turniej Tenisa Stołowego pod hasłem "Detronizator Alkoholu". Celem turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia. Impreza składała się z dwóch części. W pierwszej należało strącić, przy pomocy piłeczki tenisowej, symboliczną butelkę ze stołu do tenisa stołowego. Z tej próby zwycięsko wyszedł Jakub Piątkowski. W nagrodę otrzymał, od pedagoga szkolnego - mgr Anny Malawskiej, butelkę soku. W drugiej części rozegrano turniej tenisa stołowego.

Organizatorzy turnieju:

mgr Zbigniew Piątkowski -
mgr Marzena Onisk -
mgr Adam Oleszko / mgr Jacek Śliszewicz
- pomysłodawca i główny organizator
- oprawa artystyczna
- zaproszenia i dyplomy

 

WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM

MÓZG
Uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzące do wylewów.
Niszczenie komórek nerwowych w korze mózgowej prowadzące do obniżenia sprawności umysłowej i zaburzeń psychicznych.

SERCE
Arytmia, nadciśnienie, niewydolność krążenia, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz przeszkody w dojrzewaniu krwinek czerwonych niezbędnych do odżywiania organizmu tlenem.

WĄTROBA
Stłuszczenie i stany zapalne wątroby, marskość wątroby, uszkodzenie regulacji poziomu cukru we krwi. Tylko wątroba rozkłada alkohol w organizmie – jeśli źle pracuje organizm jest zatruwany przez alkohol.

PRZEWÓD POKARMOWY
Nieżyty przełyku, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, stany zapalne trzustki, uszkodzenie wchłaniania pokarmu w jelitach. Alkohol z nikotyną powoduje raka wargi, języka, gardła.

INNE SYSTEMY BIOLOGICZNE
Uszkodzenie zdolności obronnych wobec chorób – zwiększona podatność na choroby. Niedożywienie i deficyt witamin.

Nawet niewielkie ilości alkoholu niegroźne dla dorosłych mogą uszkodzić procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Dotyczy to nie tylko rozwoju fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Alkohol szczególnie uszkadza tkankę nerwową, a więc i mózg. Wynikiem szkodliwego działania alkoholu na układ nerwowy jest obniżenie sprawności intelektualnej, zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia zapamiętywania, zwiększona skłonność do zmęczenia, wzmożona drażliwość i pobudliwość nerwowa. Ponadto alkohol wypacza osobowość. Gdy człowiek ma kilkanaście lat budują się fundamenty jego umysłu i osobowości. Obrazowo można powiedzieć, że alkohol wypłukuje cement z tych fundamentów.

MASZ PRAWO ODMÓWIĆ

SZTUKA ODMAWIANIA

KROK PIERWSZY

Sprawdzam czy ta propozycja jest dla mnie dobra. Zadaję sobie pytania:

  • czy jest to zdrowe i bezpieczne?

  • co rodzice powiedzieliby na to?

  • jak będę się czuł, gdy to zrobię?

  • czy to zgadza się z moimi wartościami i z tym w co wierzę?


KROK DRUG
I

Jeśli czuję, że to nie jest dla mnie dobre, mówię sobie w myślach : Nie! nie zrobię tego. Podejmuję decyzję i przygotowuję sobie odpowiedź.

KROK TRZECI

Odpowiadam na głos: Nie dziękuję. Nie będę pił.

Mogę wtedy
odpowiedzieć:

  • Chcę być dalej tutaj z wami ale nie chcę pić

  • zwyczajnie odejść

  • zmienić temat rozmowy

  • zapytać: „Czy jak nie wypiję to odwrócicie się do mnie plecami?

powrót