UCZTY
Uczty bardzo często odbywały się na dworze książęcym. Często towarzyszyły im tańce , bale maskowe i korowody. Wolne chwile spędzano w gospodach ( karczmach ). Bywali tam przeważnie ( chociaż nie tylko ) mężczyźni. Na co dzień pito piwo , a odświętnie miody i wina.
Każdy cech posiadał swoją gospodę, gdzie spotykali się jego członkowie. Tutaj odbywały się również uroczystości cechowe. Na porządku dziennym były bójki w knajpie, a ich przyczyną były głównie kłótnie przy grze w karty lub w kości. Bójki te nie rzadko kończyły się śmiercią. W karczmach grano w kości , karty , kulki i bierki. Grali wszyscy bez względu na różnice stanowe . Dopełnieniem zabawy w karczmie były tańce. Miały one różną formę pląsów. W Brzegu tańczono w specjalnych salach tanecznych. Znajdowały się one nad ławkami chlebowymi i w ratuszu. W dużej sali bawili się bogacze , a w małej - mniej zamożni.
UROCZYŚCI PAŃSTWOWE
W Brzegu uroczystości obchodzono składanie hołdu księciu. Było to też ważne wydarzenie w życiu rodziny królewskiej. Na początku ceremonii wyjeżdżało rycerstwo na powitanie księcia. Przed bramą czekali ławnicy, rada miejska , starsi i cechmistrzowie. Po tym wygłaszano przemówienia powitalne. Później książę wjeżdżał do miasta i był witany przez jego mieszkańców.
W Kościołach odprawiano nabożeństwa dziękczynne , a następnie składano księciu hołd. Hucznym zabawom na zamku towarzyszyły loterie z fantami i inne zabawy.