(fragmenty polichromii w kościele pw. Wszystkich Świętych w Małujowicach)
Ta bardzo stara wieś przeszła do historii Śląska i w ogóle do historii powszechnej Europy z powodu słynnej bitwy rozegranej na okolicznych polach 10 IV 1741 roku. Zwycięstwo pruskie nad wojskami austriackimi praktycznie przesądziło o losach Śląska. Odebrana Austrii, dzielnica ta została przyłączona do Prus.
Miejsce w historii sztuki Małujowice zajmują dzięki swemu kościołowi. Nosi on wezwanie Wszystkich Świętych i już rozmiarami znacznie przerasta inne kościoły wiejskie. Został zbudowany na początku XVI w. z cegły z kamienną podmurówką. Wysoka wieża z XVI wieku jest zakończona ostrosłupową iglicą ze sterczynami w narożnikach.
Wszystkie wewnętrzne ściany kościoła, czyli nawy, prezbiterium, tęczy opatrzone są malowidłami.
Polichromie pochodzą z trzech faz gotyku. Najstarsze i jedyne autentyczne z lat 1360 - 1370 znajdują się ponad stropem, a więc na strychu kościoła.
Polichromie nawy, dostosowane są do obecnej wysokości kościoła, powstały przed 1483 rokiem i również są dziełem nieznanego malarza.
"Śląska Sykstyna", bo i tak można nazwać małujowicki kościół ma strop, który jest oryginalnym i wybitnym dziełem sztuki malarskiej. Pochodzi z około 1500 roku, a składa się z przeszło 640 desek z kolorowymi ornamentowymi motywami. Wśród wielości wielobarwnych wzorów znajdujemy motywy geometryczne, roślinne, zwierzęce a nawet heraldyczne.
Oprócz dekoracji malarskiej godny uwagi jest architektoniczny wystrój wnętrza kościoła. Główny ołtarz jest barokowy z 1680 roku. Na belce tęczowej obok krzyża stoją rzeźby św. Andrzeja i św. Bartłomieja z około 1500 roku.