Ratusz

Środek placu rynkowego był w Brzegu jest wzorem innych miast śląskich zarezerwowanych na najważniejsze budynki miejskie służące wymianie handlowej i administracji. Ratusz był wśród nich budynkiem późniejszym.

Książe brzeski w 1569 roku zlecił swojemu architektowi Bernardowi Niuronowi sporządzenie projektu nowego ratusza, dlatego, że wcześniejszy gotycki budynek spłoną w pożarze miasta. Nowy bydynek miał być bardziej rozbudowany. Dobydować miano: kolumny, pilastry, postumenty, kapitale, gzymsy itp. Części do budowy były wykonywane przez wielu kamieniarzy. W czerwcu 1570 r. zaczęto budowę ratusza. Jakub Parr architekt dowodzący budową podjął się wybudować dodatkowo wieże z palistrową loggią oraz budynki handlowe przy ratuszu. określone umową roboty były już gotowe w 1572 r. Po skończeniu prac murarskich do roboty przystąpili cieśle pod kierunkiem mistrza Jana Seilera z Brzegu. W latach 1576-1577 podwyższono wieże i nakryto ją hełmem. Tym zakończyły się prace przy budowie ratusza.

Ratusz brzeski jest zabytkiem wyjątkowym w architekturze Śląska, jako jedyny w całości zachowany budynek ratuszowy renesansowy, o interesującym rozczłonowaniu bryły. Stylowo jest to budynek jednolity, określony całkowicie formami renesansowo-włoskim. Ratusz posiada cztery wysokie szczyty jako zamknięcia ulożonych w prostokątną podkowę skrzydeł oraz trzy mniejsze wieże.

Jednolitość stylowa brzeskiego ratusza wyraża się tym, że fragmenty starszego, gotyckiego budynku nigdzie nie wystapiły na jaw. Istnienie ich można stwierdzić poprzez analizę rzutu poziomego i niektórych fragmentow murów. Gotycki wątek wykazuje w niektórych partiach wieża którą w XVI w. tylko nadbudowano i zwieńczono hełmem.

Wnętrza ratusza nie przedstawiają nic godnego uwagi. Ich układ- trzytraktowy w skrzydle północnym, dwutraktowy w obu pozostałych- uległ zmianom w stosunku do pierwotnego. Renesansowe sklepienia zachował cały parter skrzydła północnego i niektóre pomieszczenia w południowym.



Zdjęcie z materiałów promocyjnych UM Brzeg
A.K. Kęśminowicz

Ratusz od strony zachodniej

opracowanie tekstu T.Madejczyk kl. VIII b, rysunek D. Marut kl. VIII c PSP 1 Brzeg