Tradycje i zwyczaje

Na Śląsku Opolskim występuje wyjątkowo wiele obrzędów i zwyczajów, jako że pogranicza kulturowe są z reguły bogatsze w zjawiska kulturowe niż centra kraju. Tu, na Śląsku, przemieszczały się różne kultury, a każda zostawiła po sobie jakiś ślad. Obrzędy i zwyczaje pielęgnowane są przez mieszkańców gminy Dąbrowa.
Jednym z pierwszych zwyczajów wiosennych obchodzonym pod koniec karnawału jest

WODZENIE NIEDŹWIEDZIA

Wtedy to po wsi chodzi korowód: na przodzie idzie niedźwiedź, za nim Listonosz, Kominiarz, Cyganka, Lekarz, Policjant, Strażak... Chodząc od domu do domu zbieraja jajka i pieniądze do puszki. Poza tym wypisują kary za nieporządek, czy "inne przestępstwa". Każda gospodyni obowiązkowo musi zatańczyć z niedźwiedziem. Do tańca przygrywają muzykanci z korowodu. Wodzenie niedźwiedzia kończy biesiadowanie przy jajecznicy usmażonej z zebranych podczas wodzenia jajek.

     
   
 

Wodzenie niedźwiedzia w latach sześćdziesiątych
- Sławice

 
   
     
   
     

Warto zwrócić uwagę na obrzęd

TOPIENIE MARZANNY

Obecnie jest on kultywowany przez uczniów szkół podstawowych. Dzień21 marca rozpoczyna wiosenne przedstawienie, po którym korowód z marzanną przemierza ulice wsi. Marzanna symbolizuje nadejście wiosny i kończącą ją zimę. Aby wszystkim przypomnieć o znaczeniu tego dnia młodzież, śpiewając piosenki, odwiedza każde gospodarstwo.

Ciekawym przedświątecznym zwyczajem jest

KLEKOTANIE

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty, trzy razy dziennie, młodzi chłopcy przechodzą ulicami wsi z kołatkami. Kołatki spełniają rolę milczących w tym czasie dzwonów - wzywaja na nabożeństwa wielkopostne.

Innym, dość mokrym zwyczajem świątecznym obchodzonym już nie tylko na Śląsku jest

SMINGUS DYNGUS

W nocy z niedzieli na poniedziałek chłopcy malują wapnem okna tych domów, w których mieszkają panny. Rankiem dziewczyny myją okna, a chłopcy czekają żeby je polać wodą. Dziewczęta w zamian dają chłopcom kolorowe pisanki oraz słodycze.

Zawsze we wrześniu na wsi obchodzone są

DOŻYNKI
(w języku miejscowym - żniwniok)

Gospodynie przygotowują koronę żniwną, którą w dniu dożynek mieszkańcy niosą do kościoła
z domu wybranego rolnika. Następnie, w kościele udekorowanym darami ziemi, odbywa się dziękczynna msza święta. Po południu sprzed budynku straży pożarnej wyrusza korowód przebierańców "prowadzony" przez koronę żniwną. Dzień kończą rozgrywki sportowe, pokazy strażackie oraz spotkania przy kawie i śląskim kołaczu na miejscowym boisku.

         
     
 

Dożynki - około 1924 roku

 

Dożynki w 1994 roku - Sławice

 
         
     
     

Korona dożynkowa w roku 1996 - Sławice

 

 

Wieczorem 11 listopada, w dniu Św. Marcina, dzieci i młodzież spotykają się w kosciele
w Sławicach. Obchody święta rozpoczyna nabożeństwo podczas którego ministranci prezentują scenkę z życia patrona tego dnia. Następnie odbywa się pochód z pochodniami i lampionami prowadzony przez jeźdźca na koniu. Uroczystość kończy się spotkaniem przy ognisku. Uczestnicy pochodu spożywają parówki z rogalem w kształcie podkowy. Zwyczaj ten, funkcjonujący
w Sławicach 11 lat, wprowadził obecny proboszcz parafii ks. Piotr Kondziela.

Od 10 lat odbywają sie w Sławicach spotkania adwentowe organizowane przwz Koło Mniejszości Niemieckiej. Przy kawie i ślaskim kołaczu spotykająsię mieszkańcy Sławic, Półwsi i Wrzosek. Młodzież z naszej szkoły przedstawia polsko - niemiecki program artystyczny. W trakcie zapalane są cztery świece na wieńcu adwentowym symbolizujące cztery niedziele adwentu. Podczas spotkania śpiewane są pieśni adwentowe i kolędy w języku niemieckim i polskim.

 

Pielęgnowane w gminie Dąbrowa zwyczaje dowodzą wielkiego przywiązania do tego, co
w spadku pozostawiły pokolenia. Powinniśmy nadal - mimo naszych problemów i codziennych trudności - odnosić się do nich z największym uszanowaniem jako do drogich pamiątek po naszych przodkach.