Położenie fizyczno-geograficzne gminy Dąbrowa.
Gmina Dąbrowa położona jest w środkowej części województwa opolskiego, na lewym brzegu Odry. Północna i północno-wschodnia część gminy położona jest w Pradolinie Wrocławskiej, środkowa i południowa część gminy znajduje się na Równinie Niemodlińskiej. Powierzchnia gminy składającej się z 15 sołectw do których zalicza się Sławice wynosi 129,9 km2. Od wschodu gmina graniczy z Opolem, od południa z gminą Komprachcice, od zachodu z gminą Lewin Brzeski i gminą Niemodlin.
Ukształtowanie powierzchni, surowce mineralne.
Teren, na którym położona jest gmina ma cechy krajobrazu równinnego. W południowo - zachodniej części gminy występują niewielkie wzniesienia z najwyższym punktem 188,8 m n.p.m. Wspomniane wyżej wzniesienia stanowią mały dział wód dla strumyków i rowów nawadniających. Cały obszar gminy należy do zlewiska dwóch rzek: Odry i Nysy Kłodzkiej. Zasoby naturalne na terenie gminy Dąbrowa nie mają większego znaczenia . Występują tu jedynie gliny zwałowe oraz piaski akumulacji denno-lodowcowej, a także piaski ze żwirami akumulacji rzecznej. Złoża gliny były wykorzystywane do produkcji cegły w Dąbrowie i w Sławicach, obecnie zakłady są zamknięte. Piaski wykorzystywane są do budownictwa.
Charakterystyka gleb.
W gminie Dąbrowa przeważaj gleby brunatne, ale występują wśród nich również duże kompleksy gleb bielicowych i czarnych ziem zdegradowanych. Te ostatnie koncentrują się głównie w Naroku i Skarbiszowie. Wzdłuż Odry i Prószkowskiego Potoku ciągnie się szeroki pas mad. Łąki i pastwiska zajmują w gminie około 14% powierzchni i koncentrują się głównie w dolinie Odry. Warunki przyrodnicze pozwalają na uprawę w dużym natężeniu roślin okopowych a w niektórych miejscowościach również pszenicy.
Stosunki hydrograficzne.
Sieć hydrograficzna obszaru gminy jest stosunkowo słabo rozwinięta. Ogranicza się tylko do dwóch naturalnych cieków: Prószkowskiego Potoku płynącego przez wsie: Niewodniki, Narok oraz Krzywuli płynącej przez Dąbrowę, Karczów, Skarbiszów. Na terenie gminy znajdują się również zbiorniki wodne, największe z nich to:Staw Nowy, Staw Górny.
Największy wpływ na klimat Dąbrowa wywiera jej położenie w południowej części Niziny Śląskiej, zima trwa tutaj poniżej jednego miesiąca liczba z przymrozkami jest mniejsza od stu. Czas trwania pokrywy śnieżnej wynosi około 40 dni, a suma rocznych opadów wynosi od 500 do 800mm. Okres wegetacyjny roślin trwa około 225 dni. Bliskie sąsiedztwo dużego kompleksu leśnego Borów Niemodlińskich stanowi osłonę od przeważających w ciągu roku wiatrów zachodnich. Lasy te są w części mikroregulalorem temperatury i wilgotności powietrza dla wsi leżących w bezpośrednim sąsiedztwie.
W gminie Dąbrowa na uwagę zasługują obszary leśne zajmujące prawie 1/4 powierzchni gminy (23%) w dwóch kompleksach:
- mniejszym usytuowanym w pobliżu Odry, w kierunku zachodnim od wsi Skarbiszów i Narok
- większym - stanowiącym część Borów Niemodlińskich, położonym w kierunku południowym od wsi Lipowa, Nowa Jamka i Dąbrowa.
Obszary leśne charakteryzują się szachownicą młodego i starego drzewostanu. Występują tu lasy liściaste, świerkowe i sosnowe.
3900 ha gminy Dąbrowa położonych na zachód od linii kolejowej Przecza-Dąbrowa i drogi Dąbrowa-Sokolniki-Wawelno objętych jest ochroną i należy do obszaru chronionego krajobrazu Borów Niemodlińskich.
Szczególną ochroną objęte są:
Drzewa uznane za pomniki przyrody:
- dąb szypułkowy rosnący w parku w Dąbrowie; wiek- 250 lat, obwód pnia-460 cm, wysokość- 29 m
- 2 dęby szypułkowe rosnące w parku w Karczowie; wiek-250 lat, obwody pni- 538, 574 cm, wysokość - 26 i 27 m; parki wiejskie uznane za zabytki kultury w:
Parki wiejskie uznane za zabytki kultury w:
- Dąbrowie-2,2ha
- Karczowie-3,0ha
- Niewodnikach-3,0ha
Stanowisko bociana czarnego w Leśnictwie Lipowa.
Ponadto godnymi objęcia ochroną rezerwatową są dwa fragmenty lasów łęgowych nad Odrą koło Naroka oraz obejmujące ponad 40ha śródleśne torfowisko koło Prąd.