TRADYCJE PSP W SŁAWICACH
Szkoła nasza może poszczycić wieloma tradycjami i zwyczajami od lat pielęgnowanymi i wzbogacanymi. Aby w przejrzysty sposób zaprezentować różnorodność uroczystości przedstawiamy je w grupach tematycznych.
I SZKOLNE RYTUAŁY.
W pierwszym dniu pobytu w szkole pani dyrektor pasuje dzieci na uczniów.Wszyscy pierszoklasiści podpisują się w księdze pamiątkowej, w której ponownie złożą swój podpis kończąc szkołę. Potem razem ze swoją wychowawczynią sadzą drzewo, przy którym fotografują się z otrzymanymi w tym uroczystym dniu tytami.
Aby upamiętnić moment pożegnania z wychowawcą w klasach młodszych organizuje się w naszej szkole imprezę plenerową np.: piknik lub ognisko z udziałem wychowawcy i uczniów.
Uczniowie klasy VI bardzo uroczyście żegnają się ze szkołą. W maju sadzą drzewo, przy którym fotografują się z całym gronem pedagogicznym. Na ostatni dzień pobytu w szkole przygotowują program artystyczny zawierający podziękowania dla pracowników szkoły. Odbierając świadectwo składaja swój podpis w księdze pamiątkowej. Wieczorem odbywa się przyjęcie pożegnalne.
II.TRADYCJE, OBRZĘDY I ZWYCZJE NARODOWE I REGIONALNE
Zawsze we wrześniu w Sławicach obchodzone są dożynki- w języku miejscowm żniwniok. Po południu sprzed budynku straży pożarnej wyrusza korowód przebierańców " prowadzony " przez koronę żniwną, w którym biorą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Dzień kończą rozgrywki sportowe i pokazy strażackie na miejscowym boisku.
Wieczorem 11 listopada, w dniu Św. Marcina, dzieci i młodzież spotykają się w kościele. Obchody święta rozpoczyna nabożeństwo podczas którego monistanci prazentują scenkę z życia patrona tego dnia. Następnie odbywa się pochód z pochdniami prowadzony przez jeźdźca na koniu. Uroczystość kończy się spotkanie przy ognisku. Uczestnicy pochodu spożywają parówki z rogalem w kształcie podkowy. Zwyczaj ten, funkcjonujący w Sławicach od 11 lat. wprowadził obecny proboszcz parafii ks. Piotr Kondziela
Samorząd Uczniowski wspólnie z Kołem Mniejszości Niemieckiej przygotowuje od kilku lat spotkanie adwentowe, na które licznie przybywają mieszkańcy Sławic, Półwsi i Bierkowic. Podczas programu w języku polskim i nimieckim uczniowie zapalają cztery świece symbolizujące niedziele adwentowe, czytją fragmenty Pisma Świętego, recytują wiersze, prazentują scenki związane z narodzinami Jezusa, śpiewają kolendy i pastorałki.
Drugą, w podobny sposób przygotowana uroczystością, jest Dzień Matki obchdzony w maju.
Warto zwrócić uwagę na obrzęd topienia marzanny. Obecnie w Sławicach jest on kultywowany przez najstarszych uczniów szkoły podstawowej.Dzień 21 marca rozpoczyna wiosenne przedstawienie, po którym korowód z marzanną przemierza ulice Sławic. Marzanna symbolizuje nadejście wiosny i kończącą ją zimę,. Aby wszystkimn przypomnieć o znaczeniu tego dnia młodzież, śpiewając piosenki, odwiedza każde gospodarstwo.
III. INNE UROCZYSTOŚCI
Obchodzimy również wiele popularnych od lat świąt szkolnych. Są wśród nich: dzień chłopaka, Walentynki, Święto Książki. Dzień Dziecka łączymy z dniem sportu szkolnego.
Włączamy się w światowe dni obchodów Sprzątania Świata oraz Dnia Ziemi. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotowuje montaż poetycki oraz okazjonalną wystawę lub konkurs, a Rada Rodziców słodki poczęstunek.
Uroczyście staramy się przeżyć co roku rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Jesteśmi przekonani., że w kształtowaniu charakteru ważne jest pielęgnowanie obrzędów i trdycji. Dlatego w naszej pracy wychowawczej proces ten zajmuje priorytetowe miejsce.