Z HISTORII SPORTU

Dziś już tylko nieliczni pamiętają, że w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Gogolin należał do wyróżniających się ośrodków sportowych na opolszczyźnie. Sprawiły to głównie dziewczęta, które z upodobaniem i dużym powodzeniem grały w piłkę ręczną.

Gogolinianki kilkakrotnie wywalczyły tytuły wicemistrzyń Polski w 11- osobowej piłce ręcznej.
W tamtej drużynie grały między innymi: Elżbieta Bankosch-Kurpierz, Dorota Urbaniec-Globisch, Jadwiga Pawleta-Blania, Hildegarda Komander-Moszko, Gizela Klimek-Trautner, Hanna Czekała, Irena Schpitzke i przede wszystkim Inga Krause-Krawiec, która aż 46 razy występowała w reprezentacji Polski. Na pierwszych mistrzostwach świata drużyn 7- osobowych w Jugosławii w roku 1957, wraz z koleżankami z drużyny narodowej, wywalczyła szóste miejsce. Z tamtych czasów pozostał jej tytuł Zasłużonej Mistrzyni Sportu.

Z Gogolinem związana była dwukrotna olimpijka Anna Wojtaszek (w tamtych czasach rekordzistka świata w rzucie oszczepem). Z Gogolina pochodziła Anna Gabor- wielokrotna rekordzistka i reprezentantka Polski w lekkiej atletyce, a także znakomici piłkarze - bracia Bernard i Zygfryd Blautowie. Pierwsze sukcesy odnosili w podwórkowej drużynie „Strzała", a później bogatej karierze piłkarskiej patronowała przez wiele lat ich mama, która nie opuściła żadnego meczu opolskiej Odry, w której grali jej synowie.

W klasie wojewódzkiej startowali bokserzy, a Józef Krawiec (prywatnie mąż Ingi Krause ) nie miał sobie równych w wadze półciężkiej. Do czołowych bokserów zaliczał się również Stanisław Lipianin. Spore sukcesy odnosili również gogolińscy kolarze. Dziś mało już kto pamięta, że w latach pięćdziesiątych w kadrze Polski LZS znalazł się Jerzy Lipka, znany powszechnie jako wybitny twórca ludowy. Całkiem przyzwoite wyniki w kolarstwie odnosili bracia Norbert i Werner Damratowie. 

W roku 1992 utworzono Miejski Klub Sportowy i przystąpiono do wyremontowania i modernizacji obiektów sportowych. Dzisiaj miejski stadion stanowi wzorcowy kompleks sportowo- rekreacyjny z amfiteatrem, krytą pływalnią, pełno wymiarowym basenem otwartym i w pełni nowoczesnym i funkcjonalnym pawilonem sportowym.

 Na terenie gminy Gogolin działają jeszcze trzy kluby sportowe: Zakładowy Klub Sportowy w Górażdżach, LZS Obrowiec  oraz LZS Kamionek. W Górażdżach działa również sekcja zapaśnicza, której juniorzy zaliczają się do czołówki województwa.


MIEJSCA REKREACYJNE:

Gogoliński wodospad.

Gogolin:

Kamień Śl.

MIEJSCA NOCLEGOWE:


GASTRONOMIA:

Gogolin:

* Restauracja Polonia ul. Strzelecka
* Kawiarnia CAFFE CAPUCINO ul. Powstańców 50
* Lokal Gastronomiczny „Szampania-Club" Plac Dworcowy
* Drink Bar „Kuźnia" ul. Krapkowicka 26
* Bar „U Pyjtra" ul. Szkolna

Kamień Śląski:

* Lokale gastronomiczne przy placu Myśliwca
* Bar Gastronomiczny, ul. Parkowa l (przy Zamku)
* Klub Nocny „Paradise"