Miejscowość, o której mowa, po raz pierwszy pojawiła się w sprawdzalnych dziejach historii w roku 1248.

Nie zachowały się żadne wiadomości o początkach parafii w Domaszkowicach, jednak gotyckie portale bocznego wejścia kościoła pozwalają wnioskować, że już na początku XIII w. istniał tu kościół lub kaplica.

Pierwsza większa wzmianka o wsi podaje o zamordowaniu tu w roku 1428, księdza przez oddziały hysytów. Najstarsze dane dotyczące budownictwa kościoła pochodzą z protokołów wizytacyjnych z XVII w.

Do przełomu XIX i XX wieku Domaszkowice były filią proboszcza w Wierzbięcicach i dopiero na początku XX wieku otrzymały własnych proboszczy.

W czasie II wojny światowej miejscowość została zniszczona w 35%. Wyzwolono ją 27.III.1945r. Na podstawie ksiąg metrykalnych dostrzega się lukę w historii parafii Domaszkowic obejmującą okres od marca do maja 1945r, w którym to okresie miejscowość pustoszała i stała się poligonem wojennym. Ludność miejscowa została przesiedlona do Niemiec, a na tych terenach zamieszkali ludzie z różnych stron Polski, głównie z terenów wschodnich i górale żywieccy.

Pierwsi Polacy pojawili się w Domaszkowicach 8 czerwca 1945r.       

Już 1 stycznia 1946r. były tu 92 polskie rodziny.

Początkowo naukę prowadzono w budynku prywatnym (do 1 X w budynku szkolnym mieścił się szpital polowy).

Dopiero od 1 stycznia 1946r. zajęcia odbywały się w budynku szkoły (istniały cztery klasy, nauka trwała 7 godzin dziennie, uczono bez podręczników i pomocy naukowych). Pierwszym kierownikiem szkoły była p. Anna Szemiel.

W sierpniu 1946r. wyjechali z Domaszkowic  Niemcy, pozostali nieliczni, którzy uczestniczyli w zajęciach repolonizacyjnych. 1 listopada 1946r. uruchomiono w szkole kurs wieczorowy dla dorosłych. W 1946r. powołano w Domaszkowicach Ochotniczą Straż Pożarną, inicjatorami byli bracia Jakubcowie.

We wrześniu 1947r. powołano pierwszy Komitet Rodzicielski.

29 lutego 1952r. została założona w gromadzie Domaszkowice Spółdzielnia Produkcyjna im. Komuny Paryskiej, którą rozwiązano 1956r.

W 1957r. na miejscu spółdzielni produkcyjnej powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne.

W tym czasie w szkole uczyło się już 157 uczniów.

W roku szkolnym 1958/59 obchodzono po raz pierwszy Dzień Nauczyciela, była to sobota 22 listopada.

Dotychczas nie istniało połączenie z Nysą. Dzięki ofiarnej pracy społeczności wiejskiej ( dorośli i dzieci ze szkoły) powstała droga Domaszkowice-Niwnica.

W grudniu 1963r. do Domaszkowic przyjechał pierwszy autobus.

W 1967r. mury szkolne po raz pierwszy opuściła klasa VIII.

W 1973r. w czasie wakacji rozpoczęto remont. Od 1 września 1974 postanowiono pozostawić w Domaszkowicach jedynie klasy I-III, starsi uczniowie rozpoczęli naukę w Niwnicy.

W latach 80-tych przeprowadzono w szkole kapitalny remont. Zlikwidowano piece, przebudowano budynek, w którym znalazły miejsce sanitariaty. Dobudowano łącznik, a część stajni i stodoły zaadoptowano na salę gimnastyczną.

W 1987r. szkoła rozpoczęła ponownie działalność.  

Powrót