Z POKOLENIA NA POKOLENIE

ARTYSTA Z GÓRAŻDŻY

- JOACHIM GEBAUER

 

 

            W wielu kościołach na Opolszczyźnie można podziwiać rzeźby i ołtarze dłuta pana Joachima Gebauera. Talent plastyczny odziedziczył po ojcu, Wiktorze - również rzeźbiarzu,którego postaci świętych, Chrystusa, Madonny są ozdobą świątyń w Łączniku, Chróścinie Opolskiej, Białej Prudnickiej, Kamieniu Śląskim, Górażdzach.

       Już w szkole podstawowej był najlepszym rysownikiem w klasie. Ogromny wpływ na kształtowanie się i rozwijanie zdolności malarskich miała niewątpliwie pani Waltrauda Wicher, opiekunka sekcji plastycznej przy Domu Kultury w Górażdzach. To właśnie pani Wicher nauczyła młodego Joachima podstaw warsztatowych : doboru farb i pędzlii, podstaw anatomii, zachęciła do samokształcenia teoretycznego.

            Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu syn Wiktora Gebauera bezskutecznie próbował dostać się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym czasie pan Joachim uczęszczał na zajęcia do ogniska plastycznego w Opolu. Tam poznał opolskiego artystę rzeźbiarza Adolfa Panitza, który ostatecznie ukierunkował młodego Gebauera. Pierwszą figurkę pan Joachim wykonał jeszcze w liceum, lecz dopiero pod wpływem Panitza zdecydował się poświęcić rzeźbieniu. Przyszłego zawodu uczył się w pracowni ojca - pomagał przy realizacji kolejnych zamówień na rzeźby sakralne. Po śmierci pana Wiktora ukończył ołtarz do kościoła w Białej Prudnickiej. Pan Joachim jest również autorem statuetki Karolinki, przyznawanej za zasługi dla Gogolina i gminy.

            Górażdżański rzeźbiarz kontaktuje się ze środowiskiem artystycznym nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

            W czasie pobytu w Wiedniu zaprzyjaźnił się z architektem Karlem Hagenauerem, synem i bratankiem słynnych twórców secesji wiedeńskiej - rzeźbiarzy Karla i Franza Hagenauerów. Dzięki niemu pan Gebauer poznał środowisko wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych. Kontakty z rodziną Hagenauerów zaowocowały całkiem nowymi doświadczeniami artystycznymi.

           

            Rzeźby w drewnie orzechowym

Głowa Chrystusa wykonana w wosku pszczelim

            Pan Joachim jest również twórcą monumentalnej postaci ukrzyżowanego Jezusa w Mosznej.

            Pan Gebauer ma dwie córki - obydwie wykazują uzdolnienia artystyczne: Marta interesuje się muzyką, natomiast Asia ma talent plastyczny. Być może w przyszłości również zrealizują się, tak jak ojciec i dziadek, w profesjach artystycznych ?