Bardzo ważna rolę w regulacji stosunków wodnych odgrywają dwa duże akweny: Jezioro Otmuchowskie i Jezioro Nyskie. My zajmiemy się bliższym nam Jeziorem Otmuchowskim. Zbiornik Otmuchowski wybudowany został w latach 1925- 1932 przez około 2300 robotników. Pod jego budowę wykupiono część majątków Humboldta, co oznaczało zakończenie wielowiekowej zależności miasta od "panów na zamku". Koszty wybudowania jeziora zamknęły się kwotą 55 milionów marek niemieckich i był to wówczas jeden z najnowocześniejszych w tej części Europy kompleks wypoczynkowy.

Jest to jeden z największych zbiorników retencyjnych w Polsce i największy na Nysie Kłodzkiej. Jego pojemność wynosi 143 miliony m3 powierzchnia 22 km2, a okala go wał o długości 6,5 km i wysokości 20 metrów. Jezioro to ma szczególne znaczenie dla terenów położonych nad Nysą Kłodzką, gdyż przed jego wybudowaniem tereny te były systematycznie zalewane przez tą groźną w czasie przyborów wód rzeką. 1 września 1938 roku zbiornik i tama przeszły próbę generalną, powódź w wyniku "oberwania chmury". Powódź była tak duża, że podniósł się stan rzeki Nysy Kłodzkiej, a niektórzy mieszkańcy Nysy pamiętają jak stali po kostki w wodzie w kościele św. Jakuba. Tama i wały wytrzymały tę próbę.

Teraz jezioro oraz jego okolice są dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym, a z tamtych lat pozostały oczywiście wały, tama, elektrownia i rybaczówka ( bo właśnie rybacy byli pierwszymi gospodarzami Jeziora Otmuchowskiego). W czasie wakacji Otmuchów i oczywiście nasze jezioro przeżywają istne oblężenie.

 

Zapora





Tu jest... | Żaglówka | Żaglówka2