Reńska Wieś - trochę historii
Rok 1286 i Villa Rynensis to data założenia i pierwsza nazwa osady , która powstajac w bezposredniej bliskości Koźla , dała w ten sposób początek dzisiejszej Reńskiej Wsi . W opracowaniach historycznych spotkać można jeszcze nazwy późniejsze : Renska , Rinska Wies , Rynska Wies i Reinschtorf . Daty 1787 , 1854 i 1863 to lata , w których wieś ulegla ogromnym zniszczeniom , na skutek szalejacych pożarów . Od 1824 roku Reńska Wieś była w posiadaniu rodziny Wunsche . Dobrze funkcjonowała gorzelnia i browar połączone z karczmą . W 1854 roku Eryk z Rozwadzy zalozyl w Reńskiej Wsi fabrykę cukru napedzaną maszynami parowymi. Istnial mlyn wodny . W 1859 aptekarz Śliwa założył hodowlę pijawek . Wodę pitną dostarczano podziemnymi rurami do twierdzy w Koźlu . W 1882 polozono tory kolejowe umożliwiające dalszy rozwój osady . Od 1973 roku Reńska Wieś jest siedzibą gminy . Na miejscu jest szkoła , przedszkole , ośrodek zdrowia , kosciól , Straż Pożarna , Gminny Ośrodek Kultury , boisko sportowe oraz bogata sieć placówek i zakladów handlowo- uslugowych .


opracowanie:Elżbieta Seuchter

Katarzyna Płaczek

 

 

 


Herb.

Twórcy herbu opisują i potwierdzają swoje dzieło według reguł heraldyki,według której kolory niebieski,złoty i srebrny to kolory herbów linii Piastów Kozielsko-Bytomsko-Opolsko- Raciborskich.Forma herbu starofrancuska, zbliżona do tarcz stosowanych na Ziemiach Śląskich w XIII i XIV wieku.Błękitne pole tarczy przedzielone jest zespołem wstęg srebrnych i błękitnych obrazujących fale rzeki i nawiązujących do pierwszych osadników-pochodzących znad Renu i aktualnego położenia nad Odrą.Z tych srebrno-błękitnych wstęg wyrasta kolumna w stylu romańskim symbolizująca męstwo i przetrwanie tradycji i kultury pierwszych osadników.Na kapitelu kolumny widnieje data 1286-data lokacji na prawie niemieckim miejscowości Villa Rynensis.Nad kolumną wznoszą się ku górze dwa ramiona wieńca pszenicznego o złotej barwie świadczące o rolniczym charakterze naszej gminy,a w środku wieńca orzeł o formie i kształcie z przełomu XIII i XIV wieku.

przeczytaj też o święcie herbowym

 

Kościół.

W roku 1926 zaczęto budować Kościół. Nie był on okazały,ale nasz.14września został poświęcony.W naszym Kościele do dzisiaj służbę bożą odbywali księża: Paul Richter,Alfons Müller,Alois Stanossek,Karl Wojciechowski,Paul Matuschek ksiądz nie zapamiętany z nazwiska,Heinrich Krauze,Teodor Pietrzyk i obecnie Józef Marfiany.Wieś zaś wydała w tym czasie 7 ksieży,23 siostry zakonne i jednego brata zakonnego.W 1980 roku zaczyna się budowa nowego Kościoła.Stary służył nam przeszło 50 lat. Kościół został ukończony i poświęcony 15 września 1985 roku przez biskupa ordynariusza Alfonsa Nossola.

obejrzyj zdjęcia na stronie Łukasza

 

 

Cukrownia-

W Reńskiej Wsi znajdowała się cukrownia na ulicy Fabrycznej , powstała ona 1864r. Gdy w 1866r się spaliła na nowo ją odbudowano, a z tego powodu została utworzona Occhotnicza Straż Pożarna rekrutująca się na początku w większej części z pracowników w tejże cukrowni.W 1882r.od Większyc została doprowadzona linia kolejowa do tej fabryki.Linia ta została przedłużona w 1898r. az do Polskiej Cerekwi. Z fabryki pozostała tylko nazwa cukru. Gdy była budowana cukrownia w Ciężkowicach ta w Reńskiej Wsi została zamknięta.

Młyn-

W Reńskiej Wsi istniał on w XIX w.Aw 1953r.został on zamknięty,bo jego właściciele zmarli.Najpierw był tam młyn wodny.W 1920r.do Reńskiej Wsi doprowadzonolinię elektryczną, a więc młyn został przebudowany na elektryczny. Wodę z tego młynu zatrzymano i zrobiono z niej kanał (obok Św.Jana).

źródło-

W 1801r.w Reńskiej Wsi były położone rury na wodę pitną.Było tam źródło z którego woda była pompowana do kozielskich jednostek wojskowych.Z tej wody 100 lat póżniej robiono oranżadę.

 

Browar-

W istniejących do teraz zabudowaniach Pomowskich niegdyśbył tam bar, właścicielami byli Winszowie.Jeździli oni na furmankach do sklepów do swoich dostawców. Z tego browaru nic nie pozostało gdyż zrobiono tam pomieszczenia i warsztaty.

Kapliczka-

W styczniu 1807r.wojska francusko-bawarskie zostają zaatakowane w Reńskiej Wsi.Ich działa stoją przy figurze"Świętego Jana"(koło Koźla).Prawie w tym samym miejscu w czasie II wojny stały działa przeciwlotnicze.Bawarski oficer Sales Graf von Spretty który w lutym poległ,został pochowany na cmentarzu w Reńskiej Wsi,gdzie do dziś jest jego nagrobek.Zwykli żołnierze zaś zostali pochowani niedaleko dworca kolejowego.Tam też została wybudowana kapliczka nazwana "Bayernkapelle".Po II wojnie została zdewastowana ,doszczętnie zniszczona i rozebrana.

 

Anna Godula i Ewelina Bula

Szkoła Podstawowa Kl:VIII