KOMORNIKI  I  ŁOWKOWICE

            Wsie Komorniki i Łowkowice od dawien dawna są ze sobą związane. Dzieli je tylko rzeka Osobłoga, natomiast łączy nie tylko most, ale wspólna parafia, szkoła, obyczaje, często także rodzina... Kiedy dokładnie powstały obie wioski nie wiadomo. Tereny, na których powstały, były zamieszkałe od najdawniejszych czasów. Świadczą o tym odkrycia archeologiczne - m. in. odkryto wielokultową osadę produkcyjną datowaną na okres wpływów rzymskich  i okres średniowieczny sprzed około 1900 lat. Jest to pozostałość stanowiska hutniczego. 

Dawna pieczęć Komornik    Dawna pieczęć Łowkowic

            Po raz pierwszy nazwa Łowkowice pojawia się w źródłach historycznych już w roku 1218, natomiast Komorniki w 1245. Najprawdopodobniej nazwy wiosek wywodzą się od zajęć wykonywanych przez mieszkańców w okresie, kiedy te wioski były własnością książąt opolskich. Komornik - to pełnomocnik kasztelana lub księcia przy zbieraniu podatku, wzywaniu i przyprowadzaniu kogoś do sądu czy przeprowadzaniu licytacji. Nie było to jednak stałe zajęcie. Mieszkańcy byli zobowiązani do te pańszczyźnianej pracy na dworze czy zamku przez kilka tygodni w ciągu roku, a następnie powracali do swego miejsca zamieszkania. Jeśli chodzi o Łowkowice, to możliwe, że nazwa ta pochodzi od słowa łowy, łowca i mamy tu do czynienia z wioską o specjalnej służbie pańszczyźnianej. Wokół wsi w owych czasach były wielkie lasy, toteż prawdopodobne jest, że mieszkańcy jako poddani odrabiali swą pańszczyznę dla księcia przy łowach.

            Obie wioski długo pozostawały pod patronatem opatów z Lubiąża - cystersów. Kiedy Lubiąż uległ zniszczeniu przez husytów w 1432 r., a klasztor był zmuszony sprzedać swoje dobra, najprawdopodobniej doszło do utraty patronatu nad wioskami Komorniki i Łowkowice, a także nad kościołem parafialnym i szkołą.

            Jako pewne można przyjąć, że w roku 1595 obie wioski należały do rodu von Oppersdorfów z Głogówka. Przemawia za tym fakt, iż w roku 1592 hrabia Oppersdorf sprzedaje, wolnemu od poddaństwa rolnikowi Franciszkowi Grzimek, gospodarstwo w Łowkowicach.

            Patronat nad kościołem i szkołą, po kasacji zakonów w Niemczech w 1810 roku, objął zarząd skarbu państwa reprezentowany przez rejencję królewską w Opolu.

            Obecnie obie wioski leżą na terenie gminy Strzeleczki w powiecie Krapkowickim, województwo opolskie.W roku 1995 obie wsie obchodziły 750-lecie istnienia. Z tej okazji powstał hymn, którego refren jest następujący:

Komorniki, Łowkowice to są piękne okolice,

tutaj wszyscy są szczęśliwi tak jak my.

Wszyscy ciężko pracujemy, ale dzisiaj świętujemy,

bo tu wielkie święto mamy w naszych wsiach.

           Tekst i muzuka hymnu p. A.Kajzer  

Materiał opracowany na podstawie kroniki wydanej z okazji 750 -lecia obu wiosek

Zajęcia ludności  

 

Strona główna