KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
W KOMORNIKACH
Obecny kościół jest prawdopodobnie trzecim kościołem w parafii komornickiej. Pierwszy drewniany zbudowany w XIII wieku uległ spaleniu i w XV wieku zbudowano nowy, murowany kościół na górce w Komornikach, który przez setki lat służył ludziom.
Jak głosi legenda, kościół miał powstać w miejscu dawnego drewnianego kościoła w Łowkowicach. Kiedy jednak na placu budowy zaczęto gromadzić potrzebny materiał, na krótko przed przystąpieniem do robót, aniołowie mieli przenieść zgromadzony budulec do Komornik na skraj wysokiej skarpy przy dolinie rzeki Osobłogi, gdzie wznosi się obecny kościół.
W XVIII wieku kościół okazał się za mały, gdyż liczba parafian szybko rosła i mimo remontów kościół był bardzo zniszczony. Starano się o budowę nowego kościoła. W 1887 roku rozebrano stary kościół i rozpoczęto budowę nowego, obecnego kościoła. We wrześniu 1888 r. odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego. Nowy kościół w stylu neogotyckim wybudowano w ciągu 2 lat. Jego zewnętrzne wymiary to 43 m. długości i 20 m. szerokości, wysokość wieży wynosi 41 m. i wysokość dachu 22 m.
Wnętrze kościoła jest trzynawowe z chórem i organami. Ma trzy drewniane ołtarze w stylu neogotyckim. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Nawiedzenia N. M. P. i figury św. Urbana i św. Floriana. W bocznym ołtarzu jest figura Matki Bożej Bolesnej, św. Jana Apostoła, św. Marii Magdaleny a w drugim znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Józefa i św. Franciszka. Pod chórem mieści się kaplica M. B. Częstochowskiej. Przy kaplicy wiszą obrazy przedstawiające siedem boleści Matki Bożej i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Na bocznych ścianach zawieszono czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Jest także obraz św. Rodziny i figury św. Anny, św. Barbary, św. Jadwigi, św. Jana Nepomucena i Królowej Różańca Świętego. Kościół ma trzy dzwony pod wezwaniem św. Urbana - 440 kg., św. Floriana - 258 kg., i św. Jerzego - 136 kg. oraz trzy zegary na wieży. Nad głównym ołtarzem są kolorowe witraże przedstawiające Dobrego Pasterza i Wniebowzięcie Matki Bożej. Pozostałe okna są z bezbarwnego szkła witrażowego. Niedawno w kaplicy M. B. Częstochowskiej ustawiono witraż jubileuszowy. Przed prezbiterium stoi chrzcielnica z miedzianą figurą Jana Chrzciciela. Jest ołtarz soborowy z marmuru i miedzi, sedylia dla kapłana i ministrantów oraz ambona. Na miejscu lamp zawieszono artystycznie kute żyrandole.
W czerwcu 1989 r. obchodziliśmy stulecie powstania naszego kościoła. W związku z tą uroczystością dach kościoła został pokryty miedzianą blachą. Odnowiono też wnętrze kościoła oraz przeprowadzono remont zegarów wieżowych.
27 marca 1996 r. gościł w naszej parafii obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
W pierwszą niedzielę lipca obchodzimy imieniny kościoła, czyli odpust a w drugą niedzielę listopada kiermasz, czyli urodziny kościoła. Dzięki staraniom księdza proboszcza i wiernych kościół wygląda wspaniale.
ucz. Danka Luda i Dorota Stokłosa
Przeprowadziliśmy wywiad z naszym proboszczem Norbertem Peikertem:
- Ile lat proboszcz sprawuje swe powołanie w naszej parafii?
- Do Komornik przyszedłem 16 grudnia 1976 roku.
- Ilu księży pracowało od chwili powstania obecnego kościoła w parafii?
- Od czasu powstania obecnego kościoła w parafiip pracowało 5 wikarych, ja jestem 8 proboszczem.
- Którzy księża są pochowani na placu kościelnym?
- Znajdują się tam groby: ks. Jerzego Jachnika, ks. Edwarda Zaruby, ks. Józefa Kaduka, ks. Konrada Kosiana i Jerzego Zimnika.
- Kiedy zostało zbudowane obecne probostwo?
- Przypuszcza się, że murowany parter probostwa powstał w 1835 r., a pierwsze piętro dobudowane zostało w 1913 roku.
- Ile lat liczą organy?
- Nie są jeszcze stare. Liczą około 100 lat.
- Czy mamy dużo zabytków w kościele?
- Jest ich sporo. Droga krzyżowa, która znajduje się w kościele pochodzi z poprzedniego kościoła. Figury św. Urbana i św. Floriana pochodzą z XVII wieku. Monstrancja barokowa wspomniana jest już w inwentarzu z 1794 r.
Mamy też gotycką monstrancję z 1890 r., która znajduje się na probostwie. Kielich gotycki z 1522 r. i kielich barokowy z 1684 roku są też na probostwie.
- Czy są planowane jakieś remonty?
- Tak. Chcemy zmienić zawieszenie dzwonów, a w przyszłości pomalować kościół.
- Serdecznie dziękujemy księdzu za udzielenie wywiadu.
Roman Mandola i Sebastian Mleczko