Charakterystyka przyrodnicza Gminy Ujazd

 

Gmina Ujazd jest gminą typowo rolniczą. Dominują grunty orne, które stanowią ok. 68 %, użytki zielone zajmują 11%. Lasy zajmują powierzchnię 1928 ha - stanowi to zaledwie ok. 28% ogólnej powierzchni gminy.
Gmina Ujazd leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny. Z terenu gminy w granicach parku krajobrazowego znalazły się  miejscowości: Klucz i Olszowa.
     Na obszarze gminy Ujazd znajduje się pomnik przyrody-drzewo buk pospolity rosnący we wsi Nogowczyce, Nadleśnictwo Rudzieniec. W ostatnich latach zaproponowano do ochrony kolejne dorodne i zdrowe drzewa (buk pospolity, jesion wyniosły, topola czarna).
Na obszarze gminy Ujazd stwierdzono ponad 300 gat. roślin naczyniowych, są to głównie pospolite gatunki leśne, łąkowe i synatropijne. Lasy rozmieszczone są nierównomierne, zwarte kompleksy leśne występują w północno-wschodniej części gminy, we wsiach: Balcarzowice, Nogowczyce, Jaryszów i na południe gminy we wsi Niezdrowice.
W zachodniej części gminy lasy występują we wsi Zimna Wódka, Klucz i Olszowa. Środkowa część gminy szerokim pasem od doliny rzeki Kłodnicy na południe po miasto Ujazd i wsie Jaryszów i Sieroniowice jest bezleśna.

    Podstawowymi gatunkami leśnymi są: 

-  sosna zwyczajna,
-  świerk pospolity,
-  dąb szypułkowy i bezszypułkowy,
-  buk zwyczajny
-  brzoza brodawkowa.

W naszej gminie znajduje się piękny rezerwat przyrody "Boże Oko".  

W obrębie rezerwatu "Boże Oko''

Powierzchnia rezerwatu "Boże Oko" wynosi 57,31 ha. Jest to rezerwat leśny, porośnięty drzewostanem bukowym w wieku od 135 do 155 lat. W miejscach przerzedzonych występuje podrost głównie buku oraz w podszyciu bez czarny.

W rezerwacie wyróżniono trzy zbiorowiska roślinności:

  • kwaśną buczynę niżową,
  • żyzną buczynę sudecką,
  • żyzną buczynę niżową.
Wśród 60 roślin naczyniowych występują cztery objęte ochroną prawną:
- buławnik wielokwiatowy
- marzanka wonna

- kopytnik pospolity

- bluszcz pospolity,
a spośród grzybów spotkać można soplówkę gałęzistą i sromotnika bezwstydnego.
Na terenie rezerwatu występują jelenie, sarny, lisy, zające, wiewiórki, jeże, kuny leśne, dziki, a spośród ptaków: kruk, myszołów, jastrząb, dzięcioł czarny i zielonosiwy, gołąb grzywacz.

Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka przyrodniczo-dydaktryczna z Góry św. Anny do Zalesia Śląskiego.

                                                               Rezerwat "Boże Oko" wyróżnia się urozmaiconą rzeźbę terenu. W jego obrębie znajduje się malowniczy, rozległy parów o szerokim dnie i stromych zboczach, porośniętych roślinnością.

Kapliczka w rezerwacie "Boże Oko".

 

Justyna Głodowicz, Gimnazjum Ujazd, kl.Ia

Stronę przygotowała mgr Irena Kosarzycka - nauczycielka przyrody w PG Ujazd

Powrót...