Obrzędy i tradycje śląskie

     z okresem Wielkanocy wiąże się wiele żywych do dnia dzisiejszego zwyczajów...

Niedziela  Palmowa Czas Wielkanocy rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. W tym dniu święci się palmy. U nas na Śląsku palmy do święcenia zawsze wykonuje się z wierzbowych witek, bo one pierwsze rozwijają się wiosną. Po poświęceniu palmy w kościele i powrocie do domu domownicy łykają po jednym albo po trzy "wierzbowe kotki", gdyż wierzono iż chronią one przed chorobami gardła. 

Wielki Czwartek

W tym dniu mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się obchód największych świąt - Wielkanocy. W czwartek  gospodarz z poświęconej palmy robi krzyżyki, które w Wielki Piątek wyniesie w pole. Gospodynie na Śląsku kończą porządki przedświąteczne  w środę. W kościołach milkną dzwony, a zamiast nich używa się drewnianych klekotek, kołatek.
Wielki Piątek Gospodarz przed wschodem słońca zanosi zrobione krzyżyki na swoje pola i ogrody. Wbija je do ziemi, aby chroniły ją przed gradem, suszą i powodziami. Wcześnie rano wszyscy  idą do rzeczki, w której woda płynęła z zachodu na wschód, aby w milczeniu obmyć się zimną wodą: "To tak musiało być, bo to Pan Jezus też nogi moł w rzyce". Teraz nie ma już takich czystych źródeł jak kiedyś, więc wiele osób myje się w domu. Obmywanie ma zabezpieczyć przed wszelkimi chorobami. Piątek to dzień ścisłego postu i był to dzień bez radia i bez telewizora.

 

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień, w którym każda gospodyni piecze świąteczne ciasta. Jest to dzień wody, ognia i święconego jedzenia. Od poświęconego ognia zapalano świecę gromnice, które chronią dom w czasie burzy. Poświęconą wodę wlewało się do domowych kropielniczek. Po południu w Wielką Sobotę niesie się do święcenia jedzenie tzw. "święcone", w wiklinowym koszyczku przykrytym białą własnoręcznie wykonaną serwetką. 

        Niedziela       Wielkanocna

Śląskie pisanki - "kroszonki"

Ten dzień spędza się w gronie rodzinnym, nikt nikogo nie odwiedza. W tym dniu po mszy wszyscy domownicy zasiadają do uroczystego śniadania, na którym zjada się poświęcone pokarmy. Na Śląsku niedziela to dzień bez dymu i ognia, czyli w tym dniu nie gotowano na piecu. Dla dzieci to najprzyjemniejszy dzień świąteczny, gdyż "szukają zająca" w gniazdach wcześniej zrobionych przez siebie na podwórku lub w ogrodzie.  

Lany Poniedziałek czyli śmigus dyngus 

"Jak tak dyngus boł, jak my jakoł dziołcha łapali, jeden wiadro, jeden ją trzymoł i ku studni i przy plompie my ją lałli".

Tradycja lania wodą dziewcząt była jest i będzie zawsze żywa. Każda dziewczyna musiała być polana co oznaczało, że będzie w życiu szczęśliwa. Za polanie każdy chłopiec otrzymywał kroszonkę (pisankę). Obecnie oprócz pisanek chłopcy otrzymują czekoladowe jaja, batony, lizaki.

Ciekawostki ???

czerwony - miłość
zielony - nadzieja
żółty - dla chłopaka którego się nie chce
czarny - dla ważnych ludzi - księdza, sołtysa

Powrót...

 

.

                Z różnorodnymi zwyczajami, wierzeniami, przepowiedniami i wróżbami wiąże się grudzień, pierwszy miesiąc zimy. Pierwsza atrakcja czeka już, szczególnie dzieci i młodzież, 6 grudnia, kiedy to spotkać się można z św. Mikołajem. W Sieroniowicach, Balcarzowicach i innych wsiach naszej gminy rok rocznie można spotkać orszaki mikołajowe, których celem jest obdarowywanie, dzieci odstraszanie zła. Pochód "Mikołajów" tworzy zazwyczaj grupa od pięciu do ośmiu na ogół dorosłych mężczyzn. "Mikołaje" ubrani są w długie czerwone płaszcz, a na głowie mają kwadratowe czapki, twarze zasłonięte mają maskami. W rękach trzymają "kosturki" oraz baty. Oprócz Mikołajów w orszaku znajdują się diabły. Kiedy grupa przebierańców wychodzi na wieś, w pośpiechu zamykają się drzwi domów, co także stanowi element rytuału. W domach, gdzie mają być rozdawane prezenty gospodarz wyraża zgodę na otwarcie drzwi. Wtedy wśród śmiechów i okrzyków grupa mikołajkowa wpada do domu, robiąc duży zamęt. Czasami dzieci muszą powiedzieć pacierz, śpiewać, deklamować i odpowiadać na różne pytania. Następnie Mikołaj obdarowywuje je upominkami. Mikołaje obchodzą całą wieś, zmuszając do wykonania najrozmaitszych poleceń każdego napotkanego i surowo karzą za nieposłuszeństwo.Mikołaju Święty przywieź mi prezenty!

 

 

Na Śląsku w niedzielę i święta do obiadu rodzina zasiada  o godzinie 1200 .  

 I danie:

Słownik gwary Śląskiej

- nudelzupa nudelzupa                        - rosół z makaronem
 II danie: modro                              - niebieska
- rolada, czorne kluski, modro kapusta łobiod                               - obiad
- kompot z jabłek szpajza                             - deser  
- szpajza trza sie legnyć                  - trzeba się położyć
Potem trza sie legnyć i kole trzecij abo czwortyj: kole                                  - około
 - kawa, kołocz z syrym i makiym kołocz z syrym i makiym  - kołacz z serem i makiem

 

Powrót...


                Do niedawna jeszcze spotkać można było mężczyzn z kosami i kobiety, które "ubierały" zboże. Niemałą rolę w żniwnych pracach odgrywała pomoc sąsiedzka. Całodzienna praca kończyła się tradycyjnym wiejskim posiłkiem: chlebem z masłem własnej roboty i maślanką. Nierzadko chleb także pieczony był w domu. Kiedyś żniwom nieodłącznie towarzyszyły pieśni.

Piosenki:

Kto chce u nas być żniwiorzem Dziołcha bydzie wyzwolono

Słownik gwary Śląskiej

musi stanąć jako snop na żniwiarka każdo, co żniwiorzem - żniwiarzem
i przed naszym gospodarzem choć we zboże ustrojono, dziołcha bydzie - dziewczyna będzie
zatańcować jako chłop każdy taniec dobrze zno. zno - zna

Żniwa kończy uroczystość dożynkowa zwana na Śląsku "żniwiokiem". Kobiety robią koronę ze zbórz, którą zanosi się do kościoła. Następnie mieszkańcy biorą udział w uroczystej mszy dziękczynnej. Dzień ten jest dla wszystkich świętem. Wieczorem odbywa się "żniwniokowa zabawa".

Ciekawostki ???

czyli radość z pomyślnie zakończonych prac żniwnych... 

Gminne Święto Plonów co roku rozpoczyna się w godzinach rannych uroczystą mszą. Popołudniu, na rynku w Ujeździe zbierają się barwne korowody ze wszystkich wsi. Potem korowód dożynkowy maszeruje ulicami miasta do parku miejskiego, gdzie odbywa się powitanie starostów dożynek, ceremonia wręczenia chleba, konkurs koron dożynkowych oraz wiele atrakcyjnych imprez artystycznych. Atrakcją dożynek są scenki z życia i pracy ludzi na wsi, przygotowywane na wozach, traktorach, na rynku oraz na ulicach Ujazdu. Nie brakuje w nich elementów humorystycznych, które oddają nastroje panujące wśród rolników, np. 

"Handel lepiej się opłaca niż rolnika praca"  

"Lepsza kuroniówka niż chłopa dniówka"

"Afryka nas dogania"

 Dzieci niosą dary

 Wieczorem w parku miejskim odbywa się zabawa ludowa na świeżym powietrzu dla mieszkańców gminy i wszystkich gości.

Powrót...


 Boże Ciało 

Boże Ciało jest uroczystością, w której bierze udział całe wiejskie społeczeństwo. 

Uroczysty nastrój wprowadzają szczególnie ubrane na biało dzieci niosące koszyki z kwiatkami lub świece. W dniu święta Bożego Ciała ludzie uczestniczą w uroczystej procesji. Cała droga przemarszu procesji ozdobiona jest zielenią a przed ołtarzami ludzie wykonują piękne dywany i chodniki z kwiatów, paproci i tataraku. Każdy uczestnik procesji po zakończonych uroczystościach zabiera ze sobą gałązki i trawy, którymi ozdobione były ołtarze i zanosi je na pola. 

Według ludowych wierzeń gałązki te stanowią skuteczny środek przeciw gradobiciu. 

Ciekawostki ???

Powrót...