Wywiad z dyrektorem Gminnego Zarządu Oświaty w Ujeździe

Ryszardem Morawcem.

 

1. Jak długo mieszka Pan w gminie Ujazd?

Na ziemi Ujazdowskiej mieszkam 48 lat, a w Balcarowicach 30 lat.

2. Wiemy, że jest Pan historykiem. Proszę powiedzieć nam dlaczego na wioskę Balcarzowice mówi się Balcarowice?

Nazwa wsi Balcarzowice, gwarowo Walcerzowice, pochodzi od nazwiska właściciela von Walczrzowitz, o którym wzmianki datowane są na 1457 r. Zdaniem H. Borka nazwa pochodzi od nazwy osobowej Walcerz, później skojarzonej z imieniem Balcer, stąd przyjęta nazwa wsi Balcarowice.. W 1784 r. nazwa wsi uległa zmianie na Balczarzowitz, a po 1873 r. na Balzarowitz.

3. Co skłoniło Pana do napisania interesującej książki o naszej gminie pt. 

"Ziemia ujazdowska. Jej dzieje i współczesność"?

Główną intencją napisania książki było wypełnienie luki w programie historii o naszym regionie - "małej ojczyźnie" Śląsku. Książka została wydana w 1997 r. Naukowa weryfikacja książki została przeprowadzona przez prof. W. Lesiuka - dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu. Autorką okładki jest pani Grażyna Kocenda. Materiały do tej książki pochodzą z różnych archiwów.

4. Z którą z części miał Pan największe problemy, a która sprawiła największą radość?

Całość pisałem z potrzeby serca i swojego umiłowania zawodu, a już w szczególności kierunku moich studiów czyli historii. Do całości musiałem sporo przeczytać, o czym świadczy spis bibliografii, który rozpoczyna się na str.148 -  znajduje się tam ok.150 pozycji.                                        

Ta książka to jak moje dziecko, w dodatku pierworodne, a jak wiecie dziecko kocha się w całości a nie tylko jakąś jego część. Tak więc cała jej treść sprawia radość, bo może ona służyć nauczycielom, uczniom i mieszkańcom mojej ziemi.

5. Od rodziców słyszałyśmy, że był Pan świetnym nauczycielem, czy stosunek młodzieży do nauki zmienił się, czy kiedyś uczniowie byli "lepsi"?

Miło mi słyszeć, że rodzice dzisiejszych naszych uczniów, zachowali mnie w życzliwej pamięci. A odpowiadając na pytanie powiem tak: ani lepsi ani gorsi. Są  po prostu inni, bardziej dojrzali, nowocześniejsi, mający inne ideały i zapatrywania, dysponują o wiele większymi możliwościami zdobywania wszechstronnej wiedzy w porównaniu z tym, czym mogli posługiwać się 20 lub 30 lat temu. Ja swoich uczniów wspominam bardzo serdecznie. jednym z tych moich uczniów była wasza pani, mgr inż. Jadwiga Pszon-Chwedyna, a kiedyś po prostu Jadzia Pszon. Chodziła z bratem Andrzejem do mojej klasy. Cóż to był za ambitny zespół klasowy! Ja osobiście dla tych uczniów robiłem co było w mojej nauczycielskiej mocy, by wyrośli oni na prawych, odnoszących sukcesy w życiu - ludzi. Pani Jadzia jest dowodem na to, że mnie i nam (innym nauczycielom) się w tym zamierzeniu powiodło. Pan mgr Michał Bębenek to też mój były uczeń, a są przecież i inni, o których więcej może powiedzieć wasza pani Jadzia. Tak więc:  dawniejsi i dzisiejsi uczniowie mają podobne predyspozycje do bycia mądrym, odważnym, prawym.

6. Czym interesuje się Pan poza pracą? 

Pasjonuje mnie przeszłość mojej ojczyzny - Opolszczyzny. Napisałem kolejną książkę pt. "Piastowscy książęta opolscy". Jej przedruk w formie artykułów ukazał się w naszym nauczycielskim miesięczniku "Nowy Biuletyn Szkolny". Piszę sporo z myślą o jedynych adresatach: nauczycielach i uczniach. Teraz wysłałem do Biuletynu materiały o książętach niemodlińskich - to przecież też ziemia opolska. 

7. Uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami wyznaczają ścieżki dydaktyczne w naszej gminie, jakie zabytki według Pana powinny być ujęte w ramach edukacji historycznej?

Poleciłbym drewniane kościoły w naszej gminie. W całym powiecie są cztery, a w samej naszej gminie trzy. Znajdują się one w Zimnej Wódce, Olszowej i Kluczach.                  

W Ujeździe znajduje się również zabytkowy spichlerz, który ma ok. 400 lat. Do zwiedzenia polecam  jeszcze inne kościoły, ruiny zamku, kapliczki i stare domy.

8. Jak widzi Pan przyszłość naszej gminy?

Jeśli macie na myśli zmiany, to tylko można wiązać je z turystyką lub agroturystyką, czyli z wykorzystaniem walorów krajobrazowych. Nasza gmina nie była i prawdopodobnie nie będzie ośrodkiem przemysłowym.

Powrót na początek strony...