OPOLE PRZYRODA INFRASTRUKTURA PRZEMYSŁ KALENDARZ EKOLOGICZNY



Ujęcia wody w Opolu.



W Opolu woda jest pobierana z czterech ujęć
:

· ujęcie wody "Zawada"
· ujęcie wody "Opole-ul. Oleska"
· ujęcie wody "Groszowice"
· ujęcie wody "Grotowice-Utrata"

Ujęcie wody "Zawada" zabezpiecza 65% potrzeb Opola średnia produkcja wynosi 28.000 m3/dobę. Woda ujmowana jest poprzez 18 studni głębinowych. 17 studni o głębokości 80-100 m ujmuje wodę z poziomu czwartorzędowego natomiast jedna studnia ujmuje wodę z głębokości 700 m z poziomu pstrego piaskowca. Ze względu na to, że poziom czwartorzędowy zasilany jest infiltracyjnie wodami rzeki Jemielnica jakość ujmowanej wody znacznie odbiega od wymagań normatywnych i zachodzi konieczność jej uzdatniania.


Ujęcie wody "Opole - ul. Oleska" zabezpiecza dostawy dla Opola w 27%. Średnia produkcja wynosi 11.500m3/dobę. Woda ujmowana jest z 8 studni głębinowych i dwóch poziomów wodonośnych, tj. z poziomu wapienia muszlowego - 3 studnie o głębokości 300 m i z poziomu cenomańskiego - 5 studni o głębokości 70 m. Jakość wody ujmowanej odbiega od wymagań normatywnych.



Ujęcie wody "Groszowice" zabezpiecza dostawy dla miasta w 8%. Średnia produkcja wynosi 3400 m3/dobę. Woda ujmowana jest z 6 studni głębinowych i dwóch poziomów wodonośnych. Jedna studnia o głębokości 480 m sięga poziomu wodonośnego pstrego piaskowca, a 5 studni o głębokości 20 m - poziomu czwartorzędowego. Jakość wody ujmowanej odbiega od wymagań normatywnych.

Ujęcie wody "Grotowice - Utrata" zabezpiecza dostawy wody dla Opola w 23%. Średnia produkcja wynosi 9.000 m3/dobę. Woda ujmowana jest z poziomu wapienia muszlowego przez 2 studnie głębinowe o głębokości 160 m. Jakość wody ujmowanej odpowiada w pełni wymaganiom stawianym przez Polskie Normy wodzie przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze. Dlatego możliwe jest tłoczenie ujmowanej wody bezpośrednio do sieci wodociągowej.


Zbiorniki wodne w Opolu.



W Opolu znajduje się dość duża ilość zbiorników wodnych powstałych w starych wyrobiskach pomarglowych i poeksploatacyjnych związanych z działalnością przemysłu cementowego. Do najważniejszych zbiorników należą:



· Silesia




· Malina




· Kamionka




Zbiorniki wodne znajdują się również na wyspie Bolko oraz w skansenie w Bierkowicach.

W wypełnionych wodą wyrobiskach powstałych po eksploatacji żwirów i wapieni występuje wiele gatunków ryb oraz płazów. Nad brzegami tych zbiorników znajdują się doskonałe warunki siedliskowe dla ptactwa wodnego.
Niektóre z wyrobisk wykorzystywane są jako miejskie kąpieliska ( Silesia, Malina ). Jakość wody w tych wyrobiskach badana przez Sanepid wskazuje, że zbiorniki te mogą pełnić funkcję rekreacyjną przyciągając liczne rzesze wędkarzy i kąpiących się.
Dołączone zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych i ze strony domowej Opola

Dołączone zdjęcia pochodzą
ze zbiorów własnych
i ze strony domowej Opola


wyjście