HISTORIA

Pięć dat z historii miasta.

1248 - NADANIE PRAW MIEJSKICH

W 1248 r. nastąpiła z inicjatywy księcia Henryka III lokacja Brzegu na prawie miejskim, potwierdzona nowym dokumentem w 1250 r. Przyjęto ustrój prawny wzorowany na Środzie Śląskiej, wytyczono granice miasta, ulice i parcele, władzę sprawować miał w mieście, w imieniu księcia, wójt Henryk. Przed siedmiuset laty laty został zatem zarysowany pierwszy kształt przestrzenny, którego ślady można bez trudu odnaleść w obecnym układzie urbanistycznym.


Makieta z zamku przedstawiająca Brzeg z XVII wieku

1311 - BRZEG STOLICĄ KSIĘSTWA

Bolesław Krzywousty podzielił Polskę na 5 części (dzielnic). Na tym jednak się nie skończyło. Terytorialne rozdrobnienie Śląska doszło już tak daleko, że nawet stosunkowo niewielkie księstwo Wrocławskie podzielono w 1311 r. Na trzy nowe. Brzeg został stolicą najmniejszego z nich. Był to początek okresu świetności w dziejach miasta.


1675 - UMIERA OSTATNI Z PIASTÓW

Brzesko - legnicka linia Piastów, ostatnia gałąź wielkiej dynasti, wygasła właśnie wtedy, kiedy kończył się najświetniejszy okres historii Brzegu. Po rządach Ludwika IV(1639- 1654), Jerzego III(1654- 1664) i Krystiana wołowskiego (1664- 1672), po trzy letniej regencji księżnej Ludwiki, rządy objął piętnastoletni książę Jerzy Wilhelm. Niestety po trzech miesiącach 21 XI 1675 zmarł nagle. Był on ostatnim męskim przedstawicielem dynastii piastowskiej, jego śmierć zamykała więc epokę, w której losy miasta od powstania do momentu szczytowych powodzeń nieprzerwanie rozwijały się w cieniu drzewa dynastycznego Piastów. Rozpoczęły się bezpośrednie rządy habsburskiej Austrii.
/Jerzy II jeden z najwybitniejszych książąt brzeskich - fundator renesansowego zamku/

1741- BRZEG W RĘKACH PRUS

Fryderyk II król pruski rozpoczął wojnę o Śląsk zwycięską bitwą pod Małujowicami w 1741 r. Mimo iż miasto było słabo bronione, a wynik oblężenia z góry przesądzony, nie zrezygnował król z efektownego widowiska i wydał rozkaz artyleryjskiego bombardowania Brzegu, a szczególnie zamku i jego otoczenia. Ten popis pruskiej bezwzględności przyniósł miastu największe straty w jego historii. Przez ponad 200 lat miasto było we władaniu Prus (Niemiec).
/obok pomnik Fryderyka II który przed wojną stał na rynku przed ratuszem/

1945- POWRÓT NA PIASTOWSKIE ZIEMIE

6 II 1945 r. Wojska Armii Czerwonej I Frontu Ukraińskiego zdobywają Brzeg. Wkrótce kończy się II wojna światowa. W maju 1945 Rosjanie przekazują władzę administracji polskiej. Następuje całkowita wymiana ludności. Z miasta wyjeżdża ludność niemiecka. Obszar zaludnia ludność polska ze wschodu i centralnej Polski.

tekst przygotował Krzysztof Kołyga VIIIa PSP 1 Brzeg

Dzieje raczej mniej znane:

"GIMNAZJUM PIASTOWSKIE" - opracowanie Eweliny Domaradzkiej

"OBYCZAJE DAWNEGO BRZEGU" - opracowanie Szymon Górak