BRZEG - RYS HISTORYCZNY

 

Historia Brzegu jest starsza od historii miasta Brzeg, ponieważ przed założeniem miasta, istniała już osada Wysoki Brzeg. O jej istnieniu wiadomo z dokumantu wydanego w 1234 r. Nazwa miasta pochodzi od położenia na wysokim brzegu Odry.
Kronikarz polski Jan Długosz 500 lat temu pisał:
"(...) Brzeg nad brzegiem Odry leżący i stąd po polsku nazwany(...).
Istotny wpływ na powstanie miasta miało jego położenie na skrzyżowaniu szlaków lądowych i wodnego, co zreszytą sprzyjało szybkiemu rozwojowi Brzegu. W 1248 r. miasto otrzymało z rąk Henryka III księcia wrocławskiego prawa miejskie. W końcu XIII w. wzniesiono mury, które z obwarowaniami zamku stworzyły obronny system zabezpieczający przed napadami. Po podziale w 1311 r. księstwa wrocławskiego Brzeg został stolicą udzielnego księstwa brzesko-legnickiego. Okres świetności miasta przypada na czas panowania księcia Jerzego II. Wtedy powstało m.in. Gimnazjum Piastowskie oraz renesansowy ratusz. W 1675 r. po śmierci księcia Jerzego IV Wilhelma, ostatniego Piasta, Brzeg znalazł się pod panowaniem austriackich Habsburgów, a w 1741 r. po bitwie pod Małujowicami przeszedł pod panowanie pruskie. W tym czasie przekształcono miasto w twierdzę.
W 1807 r. rozebrano mury obronne, a na ich miejscu założono parki i promenady. W 1843 r. do Brzegu dotarła linia kolejowa łącząca miasto z Wrocławiem. Na początku XX w. Brzeg otrzymał nowoczesne wodociągi, kanalizację z miejską oczyszczalnią. Od wybuchu I wojny światowej pełnił funkcję miasta garnizonowego wraz z wybudowanym w 1916 r. lotniskiem. W czasie II wojny światowej został zniszczony w 60%. Odbudowano miasto dokonując rekonstrukcji najcenniejszych budowli.
Współczesny Brzeg to przede wszystkim miasto
zabytków i parków.

PRZYRODA

BRZEG W LITERATURZE

SPORT

AUTORZY

STRONA GŁÓWNA

Tło opracował Waldemar Mróz