ZABYTKI BRZEGU
ZAMEK
Najcenniejszym zabytkiem Brzegu jest Zamek Piastowski, który ze względu na swą architekturę został nazwany Śląskim Wawelem.
Kaplica świętej Jadwigi
Święta Jadwiga jest opiekunką Śląska. Poświęcono jej wybudowany 600 lat temu kościół. Zachowana do dzisiaj część tego kościoła to Kaplica św. Jadwigi. W krypcie kościelnej znajdują się 22 miedziane i cynowe sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich.
RATUSZ
Wygląd Ratusza wybudowanego za panowania księcia Jerzego II od ponad 400 lat nie uległ większym zmianom. Jest jedynym zachowanym w całości renesansowym budynkiem ratuszowym na Śląsku. Wieża schodowa prowadzi na balkon podparty kolumnami. Na piętrze Ratusza znajduje się olbrzymia sala zwana Stropową. Nazwa jej pochodzi od potężnych belek modrzewiowych w suficie. Na jednej z nich wyryta jest data: 1648 rok. Ratusz najokazalej prezentuje się od strony zachodniej. Za sprawą iluminacji świetlnych bardzo efektownie wygląda w nocy.
KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA
Należy do największych gotyckich kościołów na Śląsku. Był głównym kościołem mieszczan brzeskich, stąd święty Mikołaj, opiekun rybaków uważany jest za patrona miasta. Najstarszą częścią kościoła jest dolna część wieży północnej. Pochodzi ona ze starszego rozebranego 700 lat temu kościoła. Mieszczanie dzięki pomocy księcia Ludwika I wybudowali nową okazalszą świątynię.
KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA ŚW.KRZYŻA
Jednonawowy
kościół barokowy, wzniesiny na miejscu zburzonego w 1545 r.
klasztoru i kościoła dominikanów. Jego skromny wygląd
zewnętrzny nie ujawnia przepychu wnętrza, pełnego malowideł i
rzeźb. Autorem malowideł ściennych jest Jan Kuben. Legenda
mówi, że:
"Malarz
z pomocnikami malował sceny przedstawiające historię Krzyża,
a pomagał im mały piesek. Biegał po rusztowaniach i przynosił
w pysku potrzebne pędzle. Sam mistrz wdzięczny małemu
pomocnikowi namalował w jednej z bocznych kaplic postać
pieska".
Przed kościołem stoją kamienne posągi św. Tadeusza i św.
Jana Nepomucena.
KOŚCIÓŁ POFRANCISZKAŃSKI ŚW. PIOTRA I PAWŁA
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1285 r. Rozbudowywano go do 1338 r. Przebudowany został po pożarze w 1494 r. W roku 1582 zamieniony na arsenał, a od 1930 r. pełnił funkcję magazynu. We wnętrzu budynku zoatało zachowane sklepienie nawy głównej z około 1500 r. Wieża kościoła runęła po powodzi w 1997 r.
GIMNAZJUM PIASTOWSKIE
Szkoła średnia założona ponad 400 lat temu przez księcia Jerzego II. Z renesannsowego gmachu, niszczonego wielokrotnie, przetrwała jedynie renesansowa brama z portalem oraz tablica z informacją o tym, że szkoła ma Krozwijać "prawdziwą wiarę, naukę i cnotę".
POMNIK ŚW. TRÓJCY
Postawił go budowniczy kościoła św. Krzyża Jan Krzysztof Melcher z Prudnika. W sztucznej grocie klęczy św. Rozalia, nad nią są posągi świętych: Jana Chrzciciela, Jana Nepomucena, Józefa i Rocha.
BRAMA ODRZAŃSKA
Z pięciu bram miejskich stanowiących niegdyś część umocnień obronnych, zachowała się dodziś tylko jedna - Brama Odrzańska. Wzniesiona 400 lat temu, otwierała drogę na most przez Odrę. Do Parku Nadodrzańskiego została przeniesiona 100 lat temu, gdy właśnie miasto zlikwidowało mury obronne. W kamiennej oprawie Bramy zachowały się: herb Brzegu, podtrzymywane przez lwy i baśniowe gryfy dwa herby książęce, kamienne głowy strażników miejskich oraz zatarty już napis "Słowo Pana zostaje na wieki".
RENESANSOWA KAMIENICZKA
Na ulicy Chopina znajduje się jedyna zachowana kamienica renesansowa. Zwrócona do ulicy krótszą stroną, ma dach zakryty dwoma szczytami. Takie zakończenie ściany frontowej spotyka się na Śląsku bardzo rzadko. Brzeg słynął z ich posiadania. Ocalona kamieniczka ma na lewym szczycie datę powstania budynku - 1597 rok.